Laurentsiuse Selts

German English es fi French it ru sv

Avaleht

Laurentsiuse Selts

Kuusalu kihelkonna ja Laurentsiuse Seltsi uudised

 
02.05.2016
Rahvaannetuste osa Eduard Ahrensi mälestusmärgi heaks suureneb

Kuusalu Mailaadal, mida peeti möödunud pühapäeval, olid väljas kaks Laurentsiuse Seltsi korjanduskera, kuhu annetades oli inimestel võimalik kaasa aidata Eduard Ahrensi mälestusmärgi püstitamisele.
Laurentsiuse Selts tänab kõiki annetajaid, aga ka Kuusalu Mailaada korraldajaid ja läbiviijaid, kes võimaldasid laadal korjandust läbi viia, ning sellele kaasa aitasid.

11.04.2016
Kuidas Kuusalu kihelkonnas Eesti suurjuubelit tähistatakse
7. aprillil 2016 toimus Kolgaküla rahvamajas siinse kandi kodanikuühenduste esindajate ümaralud. Arutati kahte suuremat küsimust  (või õigemini jätkati varemalustatud arutelusid). Üheks suureks teemaks oli Kuusalu valla kui turistide jaoks atraktiivse sihtkoha senisest parem eksponeerimine. Arutelust võttis osa nii kohalikke ettevõtjaid, MTÜ-de esindajaid kui vallamaja töötajaid - kokku paarkümmend inimest. Selles suures valdkonnas jätkub kontseptuaalset mõttetööd veel mõnekski ajaks. Eesti Vabariigi 100. juubel on aga nö paika pandud ning riiklikul tasandil koordineeritud teema. Kuusalu mail on palju huvitavaid ideid, kuidas kodumaa sünnipäeva mitmekülgselt ja vääriliselt tähistada. Siin on ka palju tublisid tegijaid, kes neid ideid suudavad ellu viia. Täpsemat kes-mis-kus teavet peaks vahendama Kuusalu valla koduleht. Oodatud on kõikide kaaslöömine!  Eesti on meie kodu!
 

11.04.2016
Kuidas saavad Ida-Harjumaa noored tulevikus keskharidust
Kolga koolis toimus 9. aprillil 2016 Kuusalu valla haridusseminar. Osalema olid palutud Loksa linna ning Anija ja Jõelähtme valla esindajad. Pea 40 inimest arutasid selle üle, kuidas on võimalik jätkata keskhariduse andmist Ida-Harjumaal olukorras, kus see haridusvaldkond läheb riigi kätte. Niisuguseid arutuelusid, nii suuri kui väiksemaid, on Kuusalu vallas alates 2010. aastast toimunud rohkem kui üks. Inimeste sooviks ja probleemiks on riigigümnaasiumi rajamine Ida-Harjumaale. Probleemne on siinse kandi gümnaasiumiealiste õpilaste kriitilisel piiril olev arv ning logistiliste keerukuste tõttu ka võimaliku loodava  õppeasutuse asukoht.  Seminarist võtsid osa Riigikogu kultuurikomisjoni liige Laine Randjärv ning Haridus- ja Teadusministeeriumi koolivõrgu juht Kalle Küttis. 
 

07.04.2016
Mitte ainult vaba aja veetmise võimalus, vaid hüppelaud ellu

6. aprillil 2016 algusega kell 16.15 esinesid Klassikaraadio saatesarja "Klassikaraadio kutsub külla" klaveritoa saates Kuusalu Kunstide Kooli noored muusikud. Lisaks muusikapalade esitamisele rääkisid noored kolmveerand tunni jooksul lühidalt ka sellest, mis neid muusikat õppima on toonud, kuidas õppimine läheb, mis neile muusikat tehes meeldib. Kuusalu Kunstide Kool on kasvanud välja juba nõukogude ajal Kuusalu Keskkooli juurde asutatud lastevanemate kulul töötanud muusikaklassidest. Tänaseks on omaaegne entusiastlik algatus arenenud Kuusalu alevikus omaette hoones töötavaks Kuusalu Kunstide Kooliks. Sealt on endale kas lausa elukutse või paljudel juhtudel püsiva harrastuse leidnud nii mõningi meie kihelkonna noor inimene. Klassikaraadio saade on järelkuulatav.  


30.03.2016
Eduard Ahrensi mälestussamba rajamiseks on pool vajaminevast summast koos
28. märtsil 2016 kirjutati alla lepingule Siseministeeriumi ja MTÜ Laurentsiuse Selts vahel, millega 2016. aasta riigieelarvest on Seltsile eraldatud  Eduard Ahrensi mälestusmärgi püstitamiseks 
5000 eurot. Nüüdseks on kogunenud summa, millega 2016. aasta sügisel saab tellida skulptoritelt modelleerimis- ja pronksskulptuuri valuvormi valmistamise tööd.
Selts pöördub jätkuvalt kõikide lahkete annetajate poole palvega aidata koguda ka tööde teise etapi - pronksivalu - jaoks vajaminevat summat. Annetada saab ülekandega MTÜ Laurentsiuse Selts pangakontole EE871010220114903012 või hetkel Kuusalu kirikus asuvasse annetuskerasse. 

14.03.2016
Igal aastal alates 1994. aastast
Iga-aastane Eesti sõjaväelendurite mälestusüritus Lendurite kivi juures Järvi järvede ääres toimub käesoleval aastal 16. juulil. Ürituse korraldavad koostöös Kuusalu Muinsuskaitse Selts ja Eesti õhuvägi. Päev kulgeb samamoodi nagu igal aastal, alates hommikuse kogunemisega Kiiu mungatorni juures. Sealt liigutakse edasi Härmakosule ning seejärel Lendurite kivi juurde. Korraldajad loodavad ka sel aastal Kuusalu valla poolsele rahalisele toele, mis võimaldab muuta päeva meeldejäävamaks ning pakkuda osalejatele sõdurisuppi.

07.03.2016
Mõtlemisi Kuusalu pastoraadi tuleviku teemal
6. märtsi hommikul sai kokku väike mõttekoda, kes arutas tänaseks 2014. aasta tulekahju järel oma varasema välise ilme tagasi saanud Kuusalu vana pastoraadi taastamise edasisi võimalusi. Peaküsimus on muidugi rahalistes vahendites, kuid oluline on ka see, mis otstarbe väärikale hoonele peaks andma. Selles osas on mõtteid mitmeid. Osa neist näeb kogu pastoraadi hoonetekompleksi isegi riikliku tähtsusega objektina. On ju Kuusalu kirikumõis Eesti üks terviklikumalt ja paremini säilinuid omataoliste hulgas. Arutelusid samal teemal tuleb erinevate osapoolte kaasamisega lähiajal ilmselt veelgi. 
 
15.02.2016
Sündmus Kuusalu kirikus
Sõbrapäeval 14. veebruaril leidis Kuusalu kirikus aset rahvarohke sündmus. Hommikusest jumalateenistusest võtsid osa EELK peapiiskop Urmas Viilma ning piiskop Einar Soone. Peapiiskop õnnistas hiljuti valmis saanud kiriku uut paekivist põrandat. Jutluse pidas külalisena EELK Viljandi praostkonna praost Viljandi Jaani koguduse õpetaja Marko Tiitus, kelle EELK vaimulike konverents valis 19. jaanuaril 2016 aasta vaimulikuks. Jumalateenistuse järel andis kontserdi vanamuusika ansambel Cantores Vagantes, kes on Kuusalus küllalt sagedane külaline. Ansamblil ja ka kaugematel külalistel oli Kuusallu tulekuks ka üks eriline põhjus. Kuusalu koguduse kauaaegsel organistil Anne Jalakal täitub esimene suur juubel. Kontserdiga tervitasid teda kolleegid-muusikud. EELK peapiiskop andis Anne Jalakale tema teenete eest kirikumuusika viljelemisel ja propageerimisel üle üsna harva välja antava EELK Teeneteristi. (Teeneteristi kohta vaata siit.)
 

06.01.2016
Kuusalu kihelkond - laatade kihelkond!
Eelmise sajandi sõjaeelsetel aegadel peeti Kuusalu kihelkonnas üle Eesti kuulsat Liiva laata. See täna Kahala-Liivana tuntud Kahala küla Tallinnapoolses otsas Liiva kõrtsi ja Liiva oja lähedal toimunud laat kogus kauplejaid üsna kaugelt. Uuemast ajast on juba aastaid paljudele teada-tuntud Kuusalu Mailaat, mida peetakse 1. mail Kuusalu alevikus. Lauritsapäeva ürituste seas on samuti laat, mida korraldatakse tavaliselt vana pastoraadi esisel platsil. Kolga on aga ennast nüüd kehtestamas kui Jõululaada toimumise koht. 2015. aasta lõpus peetud laada puhul oli tegemist juba kolmanda kolmepäevase Jõululaadaga Kolgas. Aasta-aastalt on külastajate arv kasvanud. Sellel korral oli külastajajaid 500 ringis. Kauplejad ja esinejaid on registreerunud juba järgmisele Jõululaadale. 2015. aasta Kolga laadast saab lähemalt lugeda siit. Meeleolukaid pilte (autorilt kasutusõigus olemas) näeb siit. Jälle üks traditsiooniks muutuv ettevõtmine meie kihelkonnas, kuhu inimesed on lahkesti oodatud!
 
04.01.2016
Kaksteist neljast tuhandest

1920. aasta 3. jaanuaril kell 10.30 lakkas Vabadussõjas Eesti ja Venemaa vahel sõjategevus. 402 päeva kestnud tapustes kaotas Eesti üle 6000 inimese. Ligi 4000 neist langes otseses lahingutegevuses. Ohvreid kandis iga Eesti kihelkond. Esimesena avati suures ilmasõjas ja Vabadussõjas langenud kaaskihelkondlastele ausammas 16. mail 1921 Kuusalus. Sellele kanti 60 ilmasõjas ja 12 Vabadussõjas langenu nimed. 3. jaanuaril 2016 asetati langenute mälestuseks ja Eesti vabaduse auks Kuusalu Vabadussõja mälestusmärgi jalamile vanik, süüdati küünlad ja lehvis rahvuslipp (pilti näeb siit). Tseremoonia toimus ka Valkla Vabadussõja mälestusmärgi juures. 

 

Eduard Ahrens pronksi! 
Mart Meri räägib Eduard Ahrensist. Vaata siit. 
Sulev Valdmaa räägib Eduard Ahrensi ausambast (autor Rasmus Merivoo). Vaata siit. 
Kanal 2 uudiseklipp Eduard Ahrensist. Vaata siit.
 

 

MTÜ LAURENTSIUSE SELTS, konto EE871010220114903012 SEB Pangas (IBAN: EE871010220114903012).
Vikerraadiost saab kuulata kahte saadet:
1) eesti keele nn uue kirjaviisi rajajast Eduard Ahrensist - siin (24. märts 2013)
2) Laurentsiuse Seltsi kavast rajada Eduard Ahrensi ausammast - siin (7. aprill 2013)
 
Eduard Ahrensi mälestusmärgi ideed aitavad levitada PostimeesEmakeele SeltsÕpetajate LehtVikerraadio,
Institutsioonidest ja organisatsioonidest on toetanud mälestusmärki rahaliselt Murtud Rukkilille ÜhingVihula vallavalitsusKolga-Jaani vallavalitsusBalti Spoon OÜ. Eraisikutest annetajate nimekirja näeb siit.
 

10.12.2014
Eduard Ahrensi mälestussambale on 2015. aasta riigieelarvest eraldatud 5000 eurot

Täna Riigikogu poolt kinnitatud järgmise aasta riigieelarves on Kuusalu vallavolikogu liikme Andres Kaarmanni (IRL) ettepanekul Eduard Ahrensi mälestusmärgile eraldatud 5000 eurot. Kuigi sambale on mustast graniidist alusploki näol nurgakivi juba pandud ja umbes 3000 eurot senilaekunud annetuste raha pangakontol ootamas, ei saa järgmist suurt sammu veel astuda. Kunstnikutöö jaoks kuju modelleerimisel läheb tarvis veel palju raha. Laurentsiuse Selts kutsub eesti rahvast jätkuvalt üles aitama kaasa meie rahvakeelest rahvuskeele teinud mehele väärikat tänusõna ütlema (MTÜ Laurentsiuse Selts, konto EE871010220114903012).

Powered by CMSimple| Template: ge-webdesign.de| html| css| Login