Laurentsiuse Selts

German English es fi French it ru sv

Avaleht

Laurentsiuse Selts

Kuusalu kihelkonna ja Laurentsiuse Seltsi uudised

 

13.02.2018
Eduard Ahrensi mälestuse jäädvustamine kandideerib 2017. aasta keeleteo tiitlile
2017. aasta keeleteo tiitlile jäi pärast Emakeele Seltsi juhatuse sõela kandideerima 23 mullust keeletegu. Nende hulgas on ka Eduard Ahrensi mälestuse jäädvustamiseks tehtu. Avalik hääletus kestab 7. märtsi keskööni. Igal ühel on võimalik anda oma hääl ühele või mitmele kandidaadile siin.

02.02.2018
Elu korrastab ka raamatute lugemist
31. jaanuaril oli koos Kuusalu raamatukogu nõukogu. Arutati raamatukogu filiaalide sulgemist Hirvlis ja Viinistul. Põhjuseks, nagu paljude sulgemiste puhul Eestis ikka, kasutajate vähesus. Antud juhul aga probleemi pole. Elu on ju üha mobiilsem, ning inimesed küladest käivad sageli Kuusalus, kus astuvad läbi ka meie “keskraamatukogust”. Keegi heast lugemisvarast seega ilma ei jää. Kuusalu raamatukogul jäävad tegutsema veel Joaveski, Kõnnu, Kolga ja Vihasoo filiaalid. Näeb, mis elu nendega teeb!


31.01.2018
Viiega lõppevad eluloolised daatumid
Eduard Ahrensi läheneva 215. sünniaastapäeva eel ilmus Omniva "Minu mark" tellimusena (0009149) üks poogen riigisisese tariifiga postmarke Kuusalus 2017. aastal avatud öise Eduard Ahrensi mälestusmärgi kujutisega. 2018. aastal täitub Ahrensil veel rida viiega lõppevaid eluloolisi daatumeid - 195 aastat Tartu Ülikooli usuteaduskonna lõpetamisest, 175 aastat tema grammatika esimese trüki ja 165 aastat teise trüki ilmumisest, 155 aastat surmast.

28.01.2018
Lahemaa lahedad inimesed arutasid oma kodupaiga asju
26. jaanuaril olid Palmse mõisas koos ligi paarkümmend Lahemaa inimest, kes võtsid Ave Pauluse juhtimisel kõneks rahvuspargi kultuuripärandi valdkonna lähiaastate plaanid. Arutlusringis tuletati meelde, mida väärtuslikku kõik siinmail leidub - nii tööstusobjekte kui ajalooliste isikutega seotud paiku ja omanäolisi elukeskkondi. Seda kõike tuleb edaspidigi väärtustada, teadvustada ja tutvustada. Kuidas - see oligi arutluse teema. Laurentsiuse Selts oli kokkusaamisel uudistajana esindatud.

 

21.01.2018
Nad laulsid suust ja südamest
20. jaanuaril kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad. Lisaks juba detsembris ühingu poolt Kuusallu annetatud Aasta 2017 korraldaja tiitlile tuli nüüd meie kihelkonda lisa. Panuse eest kultuuriruumi sai aasta koori tiitli Kolga-Kuusalu Kammerkoor (dirigent Taavi Esko), kelle 2017. aasta tegemiste hulka kuulusid koori 30. sünnipäeva tähistamine mitmete kontsertidega ja CD «Ma laulan suust ja südamest» väljaandmine.

 
10.01.2018
Eduard Ahrens ja eesti keele õpe soomlastele
Soomes ilmus Tuglase seltsi ajakirjas "Elo" (number 1/2018) keeleteadlase Hannu Remese artikkel Eduard Ahrensi ja Elias Lönnroti kohta. Huvitavast artiklist on muu hulgas lugeda, et Ahrensi grammatika oli põhiliseks allikmaterjaliks Helsingi ülikooli soome keele lektorile ja ühele teenekaimale soome rahvaluuleuurijale baltisaksa päritolu Julius Leopold Fredrik Krohnile (1835 - 1888) Soome esimese eesti keele õpiku koostamisel, mis ilmus 1872. aastal. Hr Remes, kes on Emakeele seltsi välisliige, võttis osa Eduard Ahrensi mälestusmärgi avamisest mullu lauritsapäeval ja tegi keelekonverentsil Kuusalu rahvamajas ettekande. Vastilmunud “Elo” artikli juures on illustratsioonideks pildid Ahrensi grammatikast ja vastavatud mälestussambast.
 
06.01.2018
Laurentsiuse Seltsi tänati Aasta Teo eest

Täna toimus Kuusalu valla iga-aastane tänuüritus, millel tunnustatakse eelmisel aastal silma paistnud kultuuri-, haridus- ja sporditegijaid - nii üksiksiskuid kui seltse. Kuusalu vallavanem U. Kirtsi andis meie Seltsile üle vallavalitsuse tänukirja ja keraamilise vaasi Aasta Tegu.
 
 

 

 

 
 
 
 


 

Powered by CMSimple| Template: ge-webdesign.de| html| css| Login