Laurentsiuse Selts

German English es fi French it ru sv

Uudised

02.10.2020
Tamme istutamine
02. oktoobril toimus Väike-Maarjas see, mis pidanuks toimuma juba 24. veebruaril - Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinna üleandmine. 1989. aastal sisse seatud auhinna 40. laureaadiks sai keeleteadlane Helle Metslang, kes traditsiooni kohaselt istutas keeletammikusse omanimelise puu, ning pidas seltsimajas toimunud konverentsil ettekande, mille teemaks oli "Mitmetahuline eesti keel". Laurentsiuse Seltsi esindaja osales üritusel, ning õnnitles meie koostööpartnerit kõrge tunnustuse puhul.
 
Laureaat tamme istutamas. Noorte vestlusring eesti keele tulevikust. (fotod S. Valdmaa)
 
30.09.2020
"Ahrens oli tugev usuvõitleja, aga ta tahtis seda teha õiges eesti keeles" (Mati Hint Kuusalus, 10.08.2017)
30. septembril 2020 allkirjastasid poolsada mitmete institutsioonide esindajat Tallinnas ühispöördumise Eesti rahva poole. Pöördumises antakse teada eestikeelse piibli 300. juubeliks selle eesti keele ja kultuuri arengu jaoks väga olulise raamatu uuest tõlkimisest. Laurentsiuse Seltsi esindaja oli kutsutud ühispöördumisele alla kirjutama ja arvati ka moodustatud koostöökogu liikmeks. 
Sulev Valdmaa ja Einike Pilli ühispöördumisele allkirja andmas (foto Urmas Roos)
 
27.09.2020
Kutse maksev piletina
Laatadelt võib ikka leida igasugust väärt kraami. Näiteks mett moka peale ja vanavara. 2020. aasta Liiva laadal oli müüki pandud huvitav ajalooline dokument. Kutsekaart, millel kaanepildiks ehtne pliiatsijoonistus ja sees korraliku käekirjaga tindiga kirjutatud tekst, mis kutsus Kuusalu mittetäieliku keskkooli pidu-õhtule. See kutsekaart on nüüd Laurentsiuse Seltsi valduses. Kahjuks pole kutsel, mis maksev ka piletina, kirjas selle piduõhtu toimumise aastat. Võibolla oskab keegi asjale veidi valgust heita? Kuusalu mittetäielik keskkool eksisteeris 1944 - 1950.
 
27.09.2020
Laadalised juba varakult platsis
Madisepäeva ja mihklipäeva vahelisel pühapäeval peeti Kuusalu kihelkonnas Kahala külas taas laata. Nn Liiva laadad olid üle maa tuntud enne Teist maailmasõda. Nõukogude ajal laata muidugi pidada ei olnud võimalik. Kunagine traditsioon taastati 2019. aastal, ning 2020. aasta laat tõi taas kokku hulga kauplejad mitmelt poolt Eestist, kellest mõned olid kohal juba üsna varkult. Küllap oli ostjategi hulgas kaugemalt tulnuid.
 
10.09.2020
Seeneäitus koolis
Täna oli Loksa Gümnaasiumi fuajees seenenäitus. Näha sai Kuusalu kihelkonna seeni, millele kõik kindlasti ise nime anda ei oska. Nüüd oli vaatamiseks ja tutvumiseks mitu lauda täis erinevaid seeni - söödavaid ja mittesöödavaid. Nimed nii eesti kui vene keeles juures. See ju nii loodus- kui ka tükk praktilist keeleõpet.
 
 
 
04.09.2020
Vorst vorsti vastu
Niisugune rahvalik ütlus tuli meelde seoses tänase sündmusega. Alles see oli, kui Laurentsiuse Selts korraldas VII Eduard Ahrensi konverentsi, ning kutsus ärkamisaegsest õppekirjandusest rääkima Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi peavarahoidja. Täna avas EPAM oma ruumides Tallinnas Estonia puiesteel näituse, millega tähistatakse 100 aasta möödumist Avalikkude algkoolide seaduse kehtestamisest, ning kutsus omakorda kõnelema Laurentsiuse Seltsi esimehe. LS esimees on alates Eesti taasiseseseisvumisest tegelenud oma põhitööna kodanikuhariduse/ühiskonnaõpetuse edendamisega Eesti üldhariduskoolides. Sellest, kuidas saja-aasta tagune seadus tänagi meie kodanikuharidust mõjutab, ta rääkiski.
       
 
29.08.2020
Õnnitlused Soome kolleegidele!
Möödunud aastal esinesid VI Eduard Ahrensi konverentsil, mis korraldati Eesti-Soome kultuurikonverentsina, lektoritena pr Auli Hakulinen ja hr Hannu Remes Soomest. Nüüd on saanud teatavaks, et mõlemad auväärt keeleteadlased on valitud saja-aastase Emakeele Seltsi auliikmeteks. Laurentsiuse Selts õnnitleb pr Hakulist ja hr Remest!   
 
28.08.2020
TÄHELEPANU! Muudatusest meie kodulehe fotokogudes
Laurentsiuse Seltsi koduleht on nagu Seltski kümne aastane. Siinses mahukas depositooriumis on materjale, mille kättesaadavus hakkab nüüd ajale jalgu jääma. 2006. aastal loodud keskkond "Nagi", kuhu on talletatud kuus meie kodulehe fotoalbumit, lõpetab 01. oktoobrist 2020 tegevuse. Need albumid avanevad praegu veel kodulehe külastajatele siit-sealt linkidelt uudiste arhiivis.
"Nagis" on praegu ja avanevad seal albumid:
Kontsert Leesil 14. detsembril 2014 (14.12.2014 uudis. Pilte Tartu Ülikooli Naiskoori Tallinna Vilistlaskoori, Eesti Meestelaulu Seltsi Tallinna Meeskoori ja Eesti Õpetajate Meeskoori kontserdist.)
Kummardus Ahrensile (31.03.2015 uudis. Pilte 30.03.2015 Tallinnas Teaduste Akadeemia saalis toimunud konverentsilt "Kummardus Ahrensile".)
Kuusalu kihelkonna taimi (25.06.2016 uudis. Album fotodega tavalistest ja ka haruldastest taimedest, mis meie kihelkonnas kasvavad.)
Eduard Ahrens pronksi! (15.08.2016 uudis. Fotod Ahrensi mälestusmärgi modelleerimisest Seaküla Stuudiotes.)
Kuusalu kiriku 19. sajandi laiendusprojekt (05.04.2017 uudis. Illustratsioonid Sven-Olav Paaveli artikli juurde Kuusalu kiriku 19. sajandi laiendusprojektidest.)
10. august 2017 (14.08.2017 uudis. Eduard Ahrensi mälestusmärgi avamise üritused Kuusalus lauritsapäeval 2017 pildistatuna viie inimese poolt.)
Kellel on nende piltide vastu huvi, saab neid "Nagist" veel kuu aja jooksul vaadata ja alla laadida. See on autorite poolt lubatud. Kogu sealne arhiiv on ka Seltsi poolt talletatud, kuid praegused lingid kodulehel piltide juurde katkevad 01. oktoobril.
  
10.08.2020
Aberdeen 1662
Ahrensi konverentsi järgne õhtune kontsert tõi Kuusalu kirikusse rohkesti kuulajaid. Tore, et möödunud aasta Haapsalu vanamuusikafestivali jaoks ette valmistatud kava ei jäänud mulluseks ainuettekandeks, vaid paelus kuulajaid ka tänavu.
Anonüümse autori laulu "Wo worth the time" saab kuulata siit.
 
 
10.08.2020
VII Eduard Ahrensi konverents õnnestus ja oli ka pöördeline
Laurentsiuse Seltsi käesoleva aasta konverents "Kooli poole" õnnestus. Kõik ettekanded olid nauditavad ja harivad. Põnevust lisasid EPAMi välja pandud vanad kooliraamatud. Konverentsi kahe osa vahel kuulati kaunist muusikat ja kinnitati keha. Pearoaks oli traditsiooniline mulgipuder, magustoiduks Laurentsiuse Seltsi 10. aastapäeva tähistav pealinnast toodud juubelitort. Konverentsi tegi aga pöördeliseks see, et üritust austas oma kohalolekuga Riigikogu esimees hr Henn Põlluaas, olles esimene Eesti kõrge riigiametnik, kes sellega Ahrensi elutöö tähtsut rõhutas. 
Kõik tundsid headmeelt Kuusalu pastoraadi paranenud võimaluste ja väljanägemise üle. Seekord oli soovijail nauding süüa lõunat vabas õhus- pastoraadi korrastatud siseõues.
Käesoleva aasta konverentsi toetasid Kuusalu vald, Loksa linn, Veljo Tormise kultuuriselts ja Jaan Tõnissoni Instituut.  
 
  
07.08.2020
90 aastat tagasi sündis meie kihelkonnas
Kõrveaial ...      
helilooja Veljo Tormis, ning täna oli seal sel puhul suurejooneline muusikaline sündmus. Annab tagantjärelegi arvata ja arutada. (Muuseas - lageraie tuli seekord kasuks.)

 
05.08.2020
Mis on sarnast Kuusalul ja Tamsalul?
Kuusalu ja Tamsalu nimedest võiks kumada loodus - kuusesalu ja tammesalu. Ilma tingiva kõneviisita on kindel see, et nii ühe kui teise rahvas on kanged puudeistutajad. Tamsalulased rajasid 2018. aastal Eesti Vabariigi 100. aastapäeva auks oma linna tammiku, ning kuusalulased on järjekindlad oma kuusiku istutamisel. Kuusalu laulupeo kuusik rajati 1969. aastal, mil möödus 100 aastat esimesest laulupeost (kust ju osagi võeti). 05. augustil 2020 tulid kihelkonna muusikakollektiivide ja seltside esindajad kuuskedele lisa istutama. Selle teoga anti au meie kandi helilooja Veljo Tormise mälestusele, kelle sünnist möödub 07. augustil 90 aastat. Rahvast oli palju koos ja Laurentsiuse Seltsi liikmed istutasid samuti oma puu. Puud istutatud, mängiti pilli ja tantsiti, söödi kringlit. Oma kuuse eest tuleb meie Seltsil nüüd hoolt kanda. Väikest hetke Laurentsiuse Seltsi puu istutamisest näeb siit.   
 
 
28.07.2020
"Aarensikeelseid" õpikuid ja muud koolivara ...
saab näha (ja võibolla ka käega katsuda) VII Eduard Ahrensi konverentsi ajal 10. augustil Kuusalu pastoraadis. Õpikute väljapanek on toeks konverentsi kaaskorraldaja Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi poolsele ettekandele ärkamisaegsest õppekirjandusest. Kõik on kutsutud kuulama ja vaatama. Andke palun ainult konverentsile tulekust teada, et toole saaks parajalt panna.
  
 
26.07.2020
Jääb oodata vaid rohu kasvu
Kuusalu pastoraadi tagaõue talgud toimusid küll 18. juulil, kuid üht-teist jäi veel teha. Nüüd on nädal möödunud ja see üht-teist ka ära tehtud. Romantilise hõnguga oaasi Kuusalu südames saab nüüd samuti kasutada. Istumisvõimalusedki loodud. Jääb oodata vaid rohu kasvamist paljastele mulla- ja liivapindadele. Olete kõik oodatud lauritsapäeval kell 13:00 pastoraadis algavale VII Eduard Ahrensi konverentsile "Kooli poole" ja kell 18:00 kirikus algavale kontserdile "Aberdene 1662", millel esinevad Maria Valdmaa ja Mikko Perkola. Konverentsi vaheajal ning kontserdi eel jääb aega omavaheliseks lemiseks ning kehakinnituseks.
 
 
19.07.2020
Kihelkonnas kõik uksed vallali
Sõidad ringi ja muudkui igale poole kutsutakse sisse.    
 
18.07.2020
Talgulisi pildistatagu võimalikult ikka töö juures ja tööriietuses (ERA 1938)
Laupäeva keskpäeval tuli Kuusalu pastoraadi tagaõue korrastamise talgutele paarkümmned inimest kokku. Oli Laurentsiuse Seltsi liikmeid, Korp! Rotalia liikmeid, Kuusalu elanikke. Mehed, naised ja lapsedki tegid kokku neli tundi tööd, ning selle järel omandas pastoraadi õu hoopis parema väljanägemise. Mis andis ära vedada, see veeti ära, mis andis paremini paigutada, see paigutati paremini. (Ringi sagivaid inimesi näeb siit!) Teha jäi aga veel. Soovijad said pika raske rassimise järel ennast veel õuepealses kuumas saunas korralikult läbi hautadagi. Laurentsiuse Selts ja EELK Laurentsiuse kogudus on inimestele nende pühendumuse eest väga tänulikud!  
 
17.07.2020
Sõnadetagi selge
 
14.07.2020
Tulge oaasi rajama!
Laurentsiuse Selts tahab rajada Kuusalu südamesse oaasi. 18. juulil kell 2 päeval tulevad mõned Korp! Rotalia liikmed Kuusalu pastoraadi tagaõue, et teha seal ca 4 tundi heakorratöid. Selle ajaga peaks saama õue küll oaasi taoliseks muuta. Abikäsi on aga kindlasti juurde tarvis, ning sellepärast on kõik oodatud kaasa lööma ainulaadses oaasi rajamise ettevõtmises!
 
13.07.2020
Head Tormise aastat soovides
Helilooja Veljo Tormise 90 sünniaastapäeva tähistamise auks on võimalus tulla helilooja sünnikoju vaatama etendust „Lindude äratamine!". Lavastajateks Tormise loomingut ühed paremad lavastajad Anne Türnpuu ja Eva Koldits.
Tulge etendust vaatama!
Piletid Piletilevist ja tund enne etenduse algust Kõrveaialt.
 
12.07.2020
Nagu igal aastal alates 1994-ndast
Laupäeval 11. juulil koguneseid punaväelaste haarangus 1941. aastal langenud Eesti sõjaväelendurite mälestust kalliks pidavad inimesed, Eesti patrioodid, taas Järvi järvede ääres Kuusalu Muinsuskaitse Seltsi eestvõttel paigaldatud mälestuskivi juures. Päev nagu see on olnud juba üle veerand sajandi. Ikka päikesepaiste, lipud ja tseremoonia, ühine söömaaeg. Käesoleva aasta nüüdseks leevenenud eriolukord lubas kõike seda.   
 
03.07.2020
Kus on, sinna tuleb juurde
Kuusalu vallavalitsus eraldas sel nädalal Kuusalu pastoraadi sisetööde jätkamiseks suurema summa raha. Riigieelarvest saadud raha eest planeeritud tööd said just valmis. Nüüd on hea meel, et nn ühe soojaga saab edasi minna. Kui seni on suudetud väga suure hoone sees teha kosmeetilist laadi töid, mis on ruumide välimust lihtsalt parandanud, siis nüüd saab ca 130 ruutmeetrit põrandaid kiviparketi katte ning neli ruumi, sh suur saal, viisaka lae. Loodame, et veel üht-teist mahult väiksemat, kuid silmale olulist saab samuti tehtud. Laurentsiuse Selts ja EELK Laurentsiuse Kogudus on tänulikud!   
 
01.07.2020
Kuusalu vanas pastoraadis saab taas üritusi korraldada
Niisuguse pealkirja all avaldas 01. juuli ajaleht "Sõnumitooja" loo sellest, kuidas ja mida on Laurentsiuse Seltsi korraldusel Kuusalu pastoraadis tänu Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale meile riigieelarvest võimaldatud 10000 euro eest ära tehtud. Artikli juures on illustratsiooniks foto hoone hetkel kõige põnevamast kohast - mantelkorstna alusest mõnes mõttes aatriumist. 

Artikli pealkiri vastab tõele, sest värvi, krohvi ja puidukaitsevahendite lõhn pole veel õieti hajudagi jõudnud, kuid juba on Laurentsiuse Selts pidanud pastoraadi saalis oma 2020. aasta aastakoosoleku, seal on toimunud ühe kuldmedaliga lõppenud gümnaasiumistuudiumi tähistamine ning mõnel pühapäeval on kirikus lõppenud jumalateenistuse järel olnud pastoraadis kaetud kohvilaud.

Kõik koosviibimised on nagu kord ja kohus jäänud osavõtjaskonnalt väiksearvulisteks ja inimesed on pidanud ruumides üksteisega väärikat distantsi. 

 

27.06.2020                                                                                         VII Eduard Ahrensi konverentsi kava koos!                                Pärast kevadist ootamatut pausi on siis ära jäänud VII Eduard Ahrensi konvernts tulekul. See toimub lauritsapäeval 10. augustil. Aega konverentsini veel on ja kavas võib tulla muutusi, kuid algus on kell 13.00. Avasõnad „Kümme aastat Laurentsiuse seltsi” ütleb Seltsi esimees. Ettekannetest saab kuulda "Tähelepanekuid kirjaviisi muutustest vanadel hauatähistel" - Pille Arnek, kirjastuse Avita õppekirjanduse toimetaja ja autor; "Loendamisest vanas kirjakeeles ja murretes" - Jüri Viikberg, Eesti Keele Instituudi vanemleksikograaf; "Ärkamisaegsest õppekirjandusest" - Marga Lvova, Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi peavarahoidja;"Eesti keele õpetamisest eesti koolis saja aasta jooksul" - Katrin Kalamees-Ruubel, EMTA lektor, Laurentsiuse Selts; "Eesti kirjandusest loobumise programm" - Maarja Vaino, Tallinna Kirjanduskeskuse direktor; "Kooli pidamisest Ahrensi ajal ja kaasajal" - Urve Läänemets, EMTA lektor, Laurentsiuse Selts.

Konverentsi on kaheosaline. Vaheajal kell 14.30 saab kuulda väikest kontsert Maimu Jõgedalt - akordionistilt, kelle mäng viib meid radadele, kuhu tahaks lõpmata pikaks ajaks ilu nautima jääda. Kontserdi järel saab keha kinnitada pastoraadihoones traditsiooniliselt pakutava mulgipudruga. 

Konverentsi modereerib Tõnu Tender, Eesti Keele Instituudi direktor. Ettekannete järel kell 17.00 on võimalus vabaks vestluseks.

Kell 18.00 on konverentsil osalenud ja muu publik oodatud kontserdile „Aberdene 1662” Kuusalu kirikus. Laule Šoti- ja Inglismaalt esitavad Maria Valdmaa (sopran) ja Mikko Perkola (viola da gamba, Soome). Kontserdi esittekanne oli Haapsalu vanamuusika päevadel 2019.

Palume teatada osavõtust 3. augustiks 2020 Laurentsiuse Seltsi esimehele, hr Sulev Valdmaale aadressil valdmaasulev@gmail.com.

19.06.2020                                                                                   Tagasi lätete juurde                                                                         Kui Riigikogu otsustas 1934. aastal muuta 23. juuni riiklikuks pühaks, siis oli algusaegade Võidupüha kohalik sündmus. Vaid meie riigi 20. juubeli aastal 1938 olid pidustused laialdased. Taasiseseisvumise järgsetel aastatel on Võidupühast saanud meie rahva ülemaaline iseseisvustahte kinnitus. Käesoleval aastal on inimesi kutsutud üles suuri jaanitulesid mitte korraldama ja  nagu algusaegadel kohalike lõketega piirduma. Taasiseseisvumisajal alguse saanud tuletoomis- ja -jagamistseremoonia leiab aga ikka aset. Tänavu toimub varasema maakaitsepäeva asemel Jüris Harjumaa tulejagamise lihtsam tseremoonia. Sealt saabub võidutuli ka Kuusalu kihelkonda. Kell 14.30 on tule jagamine ja tseremoonia Valkla kivi juures ning kell 15.00 Kuusalu kalmistul Vabadussõja ausamba juures. Tuli jääb nii Valklas kui Kuusalus laternatesse põlema, kust igaüks saab õhtu jooksul tulla oma küünla või laternaga seda koduste jaanitulede läitmiseks ammutama. 

 

16.06.2020                                                                                     2020. aasta lauritsapäeva kavandamine                                    Kuusalu rahvamajas oli täna nõupidamine traditsioonilise lauritsapäeva tähistamise asjus. Piiranguid jälgides toimuvad üritused ka käesoleval, erakordsel aastal. Need saavad alguse 5. augustil ja lõppevad lauritsapäeval 10. augustil. Tänavused tähtsündmused seonduvad Veljo Tormise juubeliga. Laurentsiuse Selts korraldab oma panusena nüüd 10. augustil juba kevadel toimuma pidanud Eduard Ahrensi VII konverentsi "Kooli poole". Meie juubeli ära märkimiseks saab Selts võimaluse istutada laulupeo kuusikusse puu.

    

 

13.06.2020                                                                                     Laurentsiuse Seltsi kümnenda juubeli aasta üldkoosolek              Otsekui juubelikingitusena said Laurentsiuse Seltsi juubeliaasta üldkoosoleku eelseks õhtuks tehtud suured tööd Kuusalu pastoraadis, mis on Seltsi juriidiliseks aadressiks. Üldkoosolek viidi seega läbi juba värvi järgi lõhnavates ruumides. Ekskursioon uuenenud ruumides, sinna juurde kuuluvate legendide rääkimine ja hoone tulevikuplaanide pidamine olid üheks oluliseks koosoleku päevakorrapunktiks. 2019. aasta oma kahe Eduard Ahrensi konverentsiga, Seltsi neljanda vaatefilmi valmimisega ning pastoraadi suure saali renoveerimine vääris seltsi liikmete arvates lausa hinnet "väga hea". Kinnitati 2019. aasta majandusaasta aruanne.

                                

12.06.2020                                                                                      Vana hoone uus hingamine                                                            Tööd, mida tehti Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ettepanekul 2020. aasta riigieelarvest Laurentsiuse Seltsile Kuusalu pastoraadi renoveerimis- ja restaureerimistööde jätkamiseks eraldatud rahade eest, kestsid kaks kuud. 8. aprillil tehti esimeses järjekorras seest puhtaks mantelkorsten, ning 12. juunil riputati viimase tööna eksponeerimiseks üles põhjaliku puhastuskuuri läbi teinud Kuusalu pruudivaip. Vahepealsesse aega mahtusid WC-de ehitamine, ühe väikese toa taastamine, hoone kesksete vestibüülide seinte renoveerimine ja neisse uue elektrisüsteemi rajamine. Nüüd võib öelda, et Kuusalu vana pastoraat on ärganud uuele elule. Juba on tulevaste ürituste kalendris üht-teist kirjaski.            

05.06.2020                                                                                      Raua needmine ja muu Kuusalu kandi mehe looming virtuaali       Juba Veljo Tormise eluajal tekkis idee koostada Kuusalu kihelkonnas Kõrveaial sündinud helilooja loomingu internetipõhine infobaas. Nüüdseks on Veljo Tormise kultuuriselts seda ideed tublisti edendanud. 20. maiks 2020 konkursile esitatud 63 võistlustöö hulgast valiti välja Veljo Tormise Virtuaalkeskuse logo. Keskus avatakse ametlikult V. Tormise sünnipäeval 07. augustil tema sünnikohas Kõrveaial. Keskuse kohta saab lugeda keskuse kodulehelt. 

29.05.2020                                                                                    Seitse koma seitse ruutmeetrit usinate naiste näputööd         Kuusalu pastoraadi ennistustööde käigus õnnestub ehk uut hingamist anda mõnelegi varasemalt kasutuses olnud aga nüüd juba aastaid oma teist võimalust ootavale esemele. Üheks niisuguseks "ootajaks" on vaip, mille kohta Kuusalu koguduse kroonikaraamatus on ülestähendus 1958. aastast: "Koguduse naispere on valmistanud altariesise vaiba, tikitud villaste lõngadega suuruses 3,20x2,40m. Selle juures on töötanud palju inimesi, ligi 50, kellel kunagi aega. Lõngade värvimine ja töö üldine korraldamine on eeskätt Johanna Salumäe ja tütarde mureks." Nn pruutpaari vaip valmistati 1957.a. sügisel-talvel ja võeti kasutusele 2.veebruaril 1958.a., kui oli kiriku keskkütte sisseõnnistamine. Praegu tahab see esmalt pika seismise järel korralikult tuulutamist ja puhastamist saada. (Andmete täpsustamise eest on Laurentsiuse Selts tänulik pr Ester Paenurmele. Pikemalt saab pruudivaibast lugeda siit.)

 

22.05.2020                                                                                       Ka igivanade hoonete juures toimub kogu aeg midagi                1929. aastal pandi XIII sajandi lõpust pärit ja korduvalt ümber ehitatud Kuusalu kirikule uus punastest tsementkividest katus. Varem oli olnud katuse kattematerjaliks puit. Iga asi tahab puhastamist ja kohendamist. 2020. aasta maikuus on kiriku katusel toimetamas mehi, kelle tegevust jälgib kukk hoone idapoolse tornikese otsas. Midagi halba teoksil ei ole. Lihtsalt ligi saja-aastast katust puhastatakse samblast. Töömeeste sõnul olevat katus muidu päris rahuldavas seisukorras.

19.05.2020

Käesoleval aastal Lendurite kivi juures                                        Alates 1994. aastast Kuusalu Muinsuskaitse Seltsi algatusel toimunud iga-aastane mälestusüritus leiab tänavu aset kitsamates tingimustes. Eesti Vabadusvõitlejate Liidu veteranid soovivad Lendurite kivi juurde minna laupäeval 11. juulil 2020. Seal käies on kõikidel tarvis järgida koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud nõudeid.


29.04.2020

Laurentsiuse Selts sai täna 10 aastaseks                              Laurentsiuse Selts asutati linnuristipäeval 29. aprillil 2010 Kuusalu pastoraadis. Asutajaliikmeid oli neli. Tahtsime seda sündmust tänavu ära märkida Eduard Ahrensi 7. konverentsiga. Eriolukord tõi plaanidesse muutuse. Ehk õnnestub nii konverents kui juubelijutt sel aastal edaspidi siiski maha pidada. Võibolla saab see toimuma üha paremasse korda saavas pastoraadis. Seal taastatakse praegu nii paarisaja-aastaseid originaalpõrandaid kui luuakse restaureerimisprojekti kohaselt uut.  

 

Käiku lähevad vanad põrandalauad, ning töödeks läheb vaja ka uut puitu. (Fotod S. Valdmaa)

 

20.04.2020

Vana väärindamine käib kihelkonnas siin ja seal  

Möödunud aasta 23. novembrist on meie Seltsi lehel uudis, et Juminda poolsaare rahvas otsustas päästa ajaloolise Leesi poe. Pole möödunud poolt aastatki, ning juba on väärt vara omandatud ja ennistustöödki tuhinaga käima läinud. Sellele külapoele ning tema saatusele on jagunud päris palju ERR-i tähelepanu. Näiteks : https://arhiiv.err.ee/vaata/eesti-lood-unistus-jaatisest-ja-limonaadist/same-serieshttps://www.err.ee/1076899/leesi-elanikud-taastavad-saja-aastase-ajalooga-kulapoe ja muudki klipid.

Pildistatud 19. aprillil 2020. (Foto S. Valdmaa)   

11.04.2020                                                                                      Täna pidanuks toimuma Eduard Ahrensi VII konverents...              ... aga üleüldises pandeemiaolukorras tui see edasi lükata. Kõik ettekanded olid ju kokku lepitud, toidud tellitud ja naiskoor esinema palutud. Sestap loodamegi, et konverents lükkub lihtsalt edasi. Võibolla toimub see juba Kuusalu pastoraadi remonditud ruumides.

 

09.04.2020                                                                                   Korsten sai üle sajandite eeskujulikult puhtaks                               07. märtsi uudises siinsamas allpool oli juttu plaanist teha ajaloolisest tahmast puhtaks Kuusalu pastoraadi mantelkorsten. 08. aprillil 2020 see töö ära tehtigi. Kes on viimasel ajal asjadega kursis, see teab, et korstnast pudenes kogu aeg tahma. Edasised tööd olnuks hoones  ilma seda pudenemist peatamata mõttetud. Rakvere meistrid tegelesid korstna puhastamisega terve pika tööpäeva. Korsten läks lausa ilusaks. Väärib vaatama tulemist.

Kuusalu pastoraadi puhastatud mantelkorsten 08.04.2020. (Foto S. Valdmaa)

13.03.2020                                                                                   Kolmeteistkümnes ja reede sunnib teatama ...                                     et kuulanud ära Vabariigi Valitsuse teadaanded ning peale arutelusid Laurentsiuse Seltsi liikmetega, otsustab Selts lükata VII Eduard Ahrensi konverentsi toimumise edasi. Näis, millal see võmalikuks saab, kuid ükskord see toimub niikuinii. Palume osalejaid ja ettekannete tegijaid olla kannatlikud ja oodata see aeg ära!

 

07.03.2020                                                                                   Kuusalu pastoraadi taastamine kogub hoogu                           Laurentsiuse Seltsil on väga hea meel, et Kuusalu vana pastoraadihoone taastamise jätkamine on pälvinud tähelepanu. Hiljaaegu kirjutas EKRE suurest toetusest meie pastoraadile ja selle abi kasutamise kavadest "Sõnumitooja". 06. märtsil käis asjade seisuga kohapeal tutvumas "Harju Elu" ajakirjanik Andres Tohver. Küllap saame peatselt ka tema kirjutist lugeda. Et auväärne hoone täide korda saada, selleks läheb tarvis väga palju raha, kuid ka sammhaaval saab ruume märgatavalt paremaks teha. Sestap on Laurentsiuse Selts väga tänulik iga annetuse eest meie kontole EE871010220114903012. Suur aitäh proua Valvele, kes tegi üleeile pastoraadi heaks esimese annetuse!  

  

Vasakul: Andres Tohver ja Jaanus Jalakas remondiootel ruumides. Paremal: Vaade korstnasse, mille sisemus tahmast puhastatakse. Korstna põhja ehitatakse WC-d, milleta pole hoone kasutamine üritusteks mõeldav. (S. Valdmaa fotod)  

 

02.03.2020                                                                                   Eduard Ahrensi VII konverents tulekul                                              11. aprillil 2020 algusega kell 11:00 toimub Kuusalu rahvamajas järjekordne Eduard Ahrensi konverents "Kooli poole", mille kaaskorraldajad on Eesti Keele Instituut, Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseum ja Laurentsiuse Selts. Konverentsi ettekannetega püütakse käsitleda mõnesid haridusega seotud küsimusi enne ja pärast Ahrensit.

Ettekandeid on kuus: ”Tähelepanekuid kirjaviisi muutustest vanadel hauatähistel”, “Loendamisest vanas kirjakeeles ja murretes”, ”Ärkamis-aegsest õppekirjandusest”, “Eesti keele õpetamisest eesti koolis saja aasta jooksul”, “Kooli pidamisest Ahrensi ajal ja kaasajal” ja “Õpilaste keele-kasutusest koolis”. 

Nagu Ahrensi konverentsidel tavaks, on ettekannete vahel pikem paus, et saaks keha kinnitada ja omavahel vestelda. Tavakohaselt järgneb konve-rentsile ka kontsert, millega seekord esineb 2019. aasta aastapreemia laureaat VENÜ naiskoor Vanaemad.

Osavõtt konverentsist on vaba. Kõik huvilised üle Eesti on oodatud! Laurentsiuse Selts tähistab konverentsiga oma 10. aastapäeva.

14.02.2020                                                                                       Vana pastoraadi sisetööd jätkuvad ka käesoleval aastal  11.veebruaril sai Muinsuskaitseameti peadirektori ja Laurentsiuse Seltsi esimehe allkirjad riigieelarvelise sihtotstarbelise toetuse kasutamise leping, millega Selts saab hakata kasutama Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna poolt eraldatud 10.000 eurot. Sihtotstarbeks on Kuusalu vana pastoraadihoone renoveerimise jätkamine. Plaanid on peetud ja tööde järjekord läbi mõeldud. Kui palju ära teha õnnestub, pole siiski täpselt võimalik öelda, kuna vana hoone seisukord võib teha töö käigus omi korrektiive. Kindel on aga see, käesoleva aasta lõpuks on suurem osa pastoraadi alumise korruse ruumidest saanud niisuguse väljanägemise, et seal ei pea häbenema üritusi läbi viia.

08.02.2020                                                                                          Kuusalu kihelkond 800                                                                    Meie rahva minevik on selgem ja esiajalugu pikem kui kellel tahes teisel. Ometi ei ole see kirjalike andmetega kaetud suurt enam kui tuhatkond aastat. Nii on lugu ka Kuusalu kihelkonna ajalooga, et alles muistse vabadusvõitluse aegsete ja järgsete sündmustega seoses tekkisid meie kanti puudutavad kirjalikud ülestähendused. Tinglikult saab Põhja-Eesti jaoks lugeda ajaloolise aja alguseks aastat 1219, mis seostub taanlaste ja meie esivanemate lahinguga praeguse Tallinna kandis ning aastail 1219-1220 taanlaste toime pandud ristimise ja inventuuriga vallutatud aladel. Munkade koostatud Suures Eestimaa Nimistus on üle 500 kohanime Harju– ja Virumaalt, millest 421, sh Kuusalu kihelkonna omi, on kasutusel tänapäevani. Seda tinglikku kaheksatsadat aastat meie kandi kirjutatud ajalugu tähistati 08. veebruaril 2020 Kuusalu rahvamajas toimunud konverentsiga. Samalaadne konverents toimus Kuusalus juba 2019. aastalgi, ning oma konverentse on pidanud Jõelähtme ja Keila kihelkonnad. Pika ja huvitava päevakorraga konverentsi korraldasid Kolgaküla Selts ja Veljo Tormise Kultuuriselts, ning sellel esitleti ka kahte raamatut - Sten Berglundi koostatud "Joaveski küla lugu" ja Sven-Olav Paaveli "Kuusalu alevik vanadel ja uutel fotodel".

 

Fotodel Kaisa Linno ja Ulvi Rand - konverentsi korraldajad Kolgaküla Seltsist ja Veljo Tormise Kultuuriseltsist, ning leht Eestimaa kubermangu topograafilisest atlasest 1803-1804. (fotod Sulev Valdmaa) 

06.02.2020                                                                                          Kuusalu alevik vanadel ja uutel fotodel                                                Niisugust nime kannab äsja trükist ilmunud fotoalbum, mille koostas Sven-Olav Paavel. 404 leheküljelises suureformaadilises värvitrükis raamatus on 369 fotot Kuusalu aleviku hoonetest ja rajatistest läbi ajaloo. Lisaks on raamatus kaarte, plaane ja seletuskirju-saatetekste. Album ilmus käesoleval aastal oma tegevuse 10. aastapäeva tähistava Laurentsiuse Seltsi egiidi all. 

Raamat maksab 25 eurot. Tellimiseks palun ühendust võtta aadressil: Sven.Paavel@gmail.com

02.02.2020                                                                                            Tartu rahuleping on kirjutatud ahrensi keeles                                 02. veebruari esimesel tunnil kell 00:15 - 00:45 toimus Tartu raekoja platsil teatri Must Kast ööetendus "100 aastat Tartu rahu", mille käigus loeti ette Tartu rahulepingu täielik tekst. See meie riigi sünnitunnistuseks nimetatav dokument on koostatud ahrensi keeles. 

(Foto: Sulev Valdmaa)

06.01.2020                                                                                            Uuel aastal uusi teadmisi                                                           Kuusalu Ettevõtjate Liit (KuEL) korraldab 14. jaanuaril 2020 kl 10-14.30 Kuusalu Rahvamajas sotsiaalmeedia koolituse “Facebooki ja Instagrami põhitõed”. Selle viib läbi Brit Mesipuu (Milos OÜ). Tutvustatakse paljutki põnevat, millest inimesed on ehk kuulnud, kuid täpsemalt ei tea. Näiteks mis asi on Facebook Pixel ja kuidas see aitab turundada? Kuidas Facebook ja Instagram üldse töötavad, #hashtagid – kasutada neid või mitte? Koolitus maksab KuEL liikmetele 25 €, teistele osalejatele 50 €! Info ja registreerimine janne.kerdo@mail.ee.

02.01.2020
Käesoleval aastal Lendurite kivi juures                                          Kuusalu Muinsuskaitse Selts ei korralda käesoleval aastal mälestuskogunemist Lendurite kivi juures, mida on seni tehtud alates 1994. astast. Eesti Vabadusvõitlejate Liidu veteranidel on kavas kehtivaid ohutusnõudeid järgides käia Lendurite kivi juures laupäeval 11. juulil 2020. Seega veerand sajandit kestnud traditsioon ei katke ka eriolukorras.

 

Powered by CMSimple| Template: ge-webdesign.de| html| css| Login