Arhiiv 2021

German English es fi French it ru sv

Uudised

Varasemate aastate arhiiv on käesoleva lehe lõpus!

 

16.03.2023
Eesti Kultuurkapitali toetus konverentsile
Eesti Kultuurkapital otsustas oma 2023. aasta esimesest jaotusest rahuldada Laurentsiuse Seltsi taotlused Eduard Ahrensi X konverentsi toetamiseks. Konverents toimub 15. aprillil Tallinnas ja on kõikidele huvilistele avatud. Laurentsiuse Selts tänab otsustajaid konverentsi toetamise eest!
 
15.03.2023
Mälestades head sõpra
15. märtsil suri 88 aasta vanuses eesti majandustegelane ja tööstusjuht, endine Eesti NSV  riigitegelane Jüri Kraft. Ülemnõukogu saadikuna allkirjastas ta 16. novembril 1988 Eesti suveräänsusdeklaratsiooni. Jüri Kraft osales aktiivselt heategevuses. Ta pidas väga oluliseks Eesti kultuuripärandi säilimist. Jüri Kraft oli ka üks Eduard Ahrensi mälestusmärgi püstitamisele kaasa aidanud suurannetajaid. Viimati osales ta IX Ahrensi konverentsil Kuusalus 10. augustil 2022. Igal aastal võttis ta augustikuus toimunud Juminda merelahingu mälestusmiitingul sõna, mälestades traagiliselt hukkunuid, kelle hulgas oli ka tema onu.
 
(Jüri Kraft koos pojaga 2021. aastal Jumindal lilli asetamas. Foto: Sulev Valdmaa)
 
 
10.03.2023
Eduard Ahrensi X konverents läheneb
Eduard Ahrensi 220. sünniaastapäevale pühendatud konverentsini on jäänud üks kuu. Inimesed on varasemalt tundnud huvi Ahrensi aja vastu Eestis. Seetõttu ongi käesoleva aasta konverentsil ajalooalaseid ettekandeid. Kuigi juubelikonverents toimub Tallinnas, on sellel palju Kuusalut - alates toetajatest ja ettekannete tegijatest kuni osalejate ning siin valmistatava ja Tallinnas serveeritava traditsioonilise mulgipudruni. 
Nagu ikka on konverentsile oodatud kõik huvilised. Korraldajad Laurentsiuse Selts ja Emakeele selts paluvad tulijaid end alljärgneval vormil kindlasti registreerida: https://forms.gle/rTQNRqqV3GerzLHH6
 
 
07.03.2023
Faehlmann Kreutzwaldile
Otsides illustratsioone Kohaliku omaalgatuse programmi toel peatselt ilmuva Eduard Ahrensi 220. sünniaastapäeva puhul välja antavasse kogumikku leidsime 1843. aastal ilmunud Ahrensi esimese grammatika („Grammatik der Ehstnischen Sprache Revalschen Dialektes“) niisuguse originaaleksemplari, milles on harukordne pühendus. See väärikas Kirjandusmuuseumi originaal asub Eesti Rahva Muuseumi püsinäituse „Kohtumised“ Ajarajal teemavitriinis Raamatu Aeg, kus saab seda ka digitaalsel puutelaual sirvida ja lugeda. Laurentsiuse Selts tänab Eesti Kirjandusmuuseumi, kelle kogudesse see rariteet kuulub ja Eesti Rahva Muuseumi, kes pildi sellest sissekirjutusest meie seltsi jaoks fotografeeris.
(Eesti Rahva Muuseumilt saadud foto katke KMAR säilikust II 2432a)
 
 
27.02.2023
Kuidas kujutati Kuusalu kihelkonda 1805. aasta kaardil  
Kes astus vabariigi aastapäeva aegu läbi Kuusalu rahvamajast, see nägi seinale välja pandud fragmenti 1805. aasta Eestimaa kubermangu topograafilise atlase 1-vestase kaardi koopiast, millel kujutatud Kuusalu kihelkonda. See fragment ühes viitega suuremale kaardile rahvusraamatukogu digitaalarhiivi DIGAR aadressil on meie kodulehe kaardikogu lõpus https://www.laurentsiuse-selts.eu/web/?Kuusalu_kihelkond___Kuusalu_kihelkonna_kaardid
(Fragment kaardi koopia fragmendist.
 
24.02.2023
Eesti Vabariik 105
Kuusalu Vabadussõja mälestussamba juurde kogunes madisepäeva hommikul meie kihelkonna rahvast, et tähistada üheskoos Eesti riigi 105. sünniaastapäeva. Kõned ja pärjad - nii nagu igal aastal. Eile õhtul saabus Soomest e-mailiga tervitus, milles on Zacharias Topeliuse "Maamme kirjas" 1875 - pea pool sajandit enne meie iseseisvuse kättevõitmist - eestlaste kohta öeldu: "Kaikissa vaiheissaan virolaiset ovat uskollisesti säilyttäneet oman kielensä, omat muistonsa ja oman kansallisluonteensa. He ovat vilkasta, tunteellista ja sitkeätä kansaa, joka suuresti rakastaa isänmaatansa." Elagu Eesti!

(Pidupäevamiitingul osalenud kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad. Foto: Sulev Valdmaa.)
 
13.02.2023
Käsikiri kirjastusele üle antud
Meie selts on Kohaliku omaalgatuse programmi toel Eduard Ahrensi juubeliks välja antava brošüüriga tegelemisel ajagraafikus. KOP-i rahastusega ei ole võimalik saada mingit suurteost. Esmaspäeval 13. veebruaril andsime kirjastusele üle 141100 tähemärgiga materjali "Mees, kelle "õlade pääl" meie emakeel seisab" ühes 21 fotoga viielt autorilt. Sisust saab lugeda ülevaadet Eduard Ahrensi elust ja tegevusest, hinnangut tema keeletöö ajaloolisele tähendusele, mälestusmärgi saamislugu alates idee tekkest kuni avamispäevani, ülevaadet kõikidest aastail 2013 - 2022 toimunud Ahrensikonverentsidest ning valikut (8) neil peetud ettekannetest.
Ootame põnevusega, missuguse kujunduse kirjastus sellele materjalile teeb.
KOP-i reeglite kohaselt tuleb märtsi lõpul trükist tulevat brošüüri Kuusalu vallas tutvustada. Kui on meie vallas tegutsevaid asutusi ja seltse, kes soovivad, et tehtut nende juures tutvustataks, palun sellest soovist teada anda aadressil sulev@jti.ee.
 
11.02.2023
Muinasjutumaailm rahvamajas
Kuusalu rahvamajas oli 11. veebruaril traditsiooniline valla taidlejate talvepidu. Toimus see nii, et õhtul kella kuue paiku mindi üheskoos muinasjutumaailma sisse ja hulga etteastete ning esinemiste järel tuldi sealt viie tunni pärast välja. Siis sai tavamaailmaga kohanemiseks veel veidi tantsida ning kui kell näitas päevade vahetumist, mindi koju.
 
(Pidu on täies hoos. Fotod: Sander Valdmaa
 
26.01.2023
Kuusalu valla tähtis üritus
Eduard Ahrensi konverentside peamine rahaline toetaja on olnud Kuusalu vald. Täna võttis vallavalitsus vastu otsuse toetada ka Eduard konverentsi. Otsuse põhjendusena on öeldud, et "...tegemist on Kuusalu valla tähtsa kultuuripärandit hoidva üritusega". Laurentsiuse Selts tahab teha omalt poolt kõik, et see hinnang ikka ja jälle kinnitust leiaks. Üle Eesti on aga Ahrensi konverentsid tuntud isegi mitte niivõrd meie seltsi, kui Kuusalu valla "maamärgina." Laurentsiuse Selts tänab Kuusalu vallavalitsust toetuse eest!
 
26.01.2023
Valimisdebatt Kolgakülas
Kolgaküla Selts ja Veljo Tormise Kultuuriselts korraldasid 26. jaanuaril Kolgaküla rahvamajas Riigikogusse kandideerivate erakondade Ida-Harjumaa valimisdebati. Samasugust debatti on varasemate Riigikogu valimiste eel Kolgakülas korraldatud juba kaks korda.
Kohal olid kaheksa parlamenti pürgiva erakonna esindajad. Oli poliitikas pikalt viibinuid ja sinna esmakordselt pürgijaid - nii erakondade kui kandidaatide poolest. Debatt kujunes tõesti debatiks. Esinemistes oli pea kõiki ühendavat ja teravalt eristavat. Seega - valida on!
(Debateerijad Kolgakülas. Foto: S. Valdmaa)
 
25.01.2023
Et eelolev üritus saaks võimalikult hea 
Emakeele Selts on olnud mitmete varasemate Eduard Ahrensi konverentside korraldamisel Laurentsiuse Seltsi hea partner. Ka eeloleva kümnenda konverentsi ettevalmistamisel tehakse koostööd. 25. jaanuaril toimus Emakeele Seltsis Tallinnas kahe seltsi esindajate arupidamine, et tulemus saaks võimalikult hea.
 
24.01.2023
Kümnes konverents tulekul!
Järgmise Eduard Ahrensi konverentsi ettevalmistused käivad juba mõnda aega. 2023. aastal täitub 220 aastat tema sünnist ja tänavuse konverentsi järjekorranumber on kümme. Kuna see on kokku juubelihõnguline, siis otsustati konverents korraldada seekord mitte lauritsapäeval ja Kuusalus, vaid ajaliselt Ahrensi sünnipäeva paiku, mis oli 03. aprillil, ja tema sünnikoha läheduses Toompeal. Nii valiti X Eduard Ahrensi konverentsi toimumisajaks laupäev 15. aprill 2023 ning toimumiskohaks Teaduste Akadeemia saal. Konverents on lisaks rahvusvaheline. Huvilised võivad selle kalendrisse märkida ja registreerumiskutset jälgima hakata. 
 
10.01.2023
Taas laulupeole minek
Kuusalust on olnud osavõtjaid kõikidest ülemaalistest laulu- ja tantsupidudest. Seda 1869. aasta esimesest üldlaulupeost alates.
10. jaanuari Terevisiooni saates esines Kuusalu Keskkooli noorte segakoor Taavi Esko juhatusel. Nemad on üks siitkandi kollektiive, kes esinevad tänavu 30. juunist kuni 2. juulini toimuval XIII noorte laulu- ja tantsupeol "Püha on maa". 
(ERR kuvatõmmis)
 
09.01.2023
Aasta algab autasustamiste ja austamistega
Kuusalu vallas on tavaks alustada uut aastat möödunud aastal oma tegevusega silma paistnutele tähelepanu pööramisega. Neid silmapaismisi võib olla mitut moodi. Üheks traditsiooniks on eelmise aasta jooksul meie valla elanikeks registreerunute autasustamine. 09. jaanuaril loositigi detsembris Kuusalu valda registreerunud 35 elaniku vahel välja 2x500 euro suurust auhinda. Muid auhindu jagus veel kahekümnele vallakodanikule.
Traditsiooniline on ka aasta alguse valla tänukontsert, mis korraldatakse kõikidele ja mis seekord toimub 20. jaanuaril kell 18 Kuusalu rahvamajas. Seal kuulutatakse välja ka Kuusalu valla 2022. aasta kõige silmapaistvamad tegijad ja teod. Ühe kategooria preemia saaja valitakse tänavu välja rahvahääletusel. Kes on selle preemia nominendid, saab näha aadressil https://connect.ee/uuring/471793378/.
Olgu öeldud, et nominentide hulgas on ka Laurentsiuse Seltsiga üht- või teistmoodi koostööd teinuid. Head hääletamist!
 
 
 

Alammenüü

Powered by CMSimple| Template: ge-webdesign.de| html| css| Login