Uudised

(VARASEMATE AASTATE UUDISTE ARHIIV ON KÄESOLEVA LEHE LÕPUS!)
 
13.07.2021
VIII Eduard Ahrensi konverents
 
Lauritsapäeval 10. augustil algusega kell 13.00 toimub Kuusalu pastoraadis konverents "Eesti keele kaitseks". Teema on elust enesest. Lugegem vaid, mida meie keele tervise ja käekäigu kohta meedias arvatakse! Konverentsi ettekannetega tõotavad esinejad kuulajaid harida, ent pakuvad ka parasjagu põnevust. 
 
Räägitakse eesti keele õpetamisest üldhariduskoolis ja sellest, kuidas eesti keele õpe Ida-Viru noortel edeneb. Antakse ülevaade keelekaitse aluspõhimõtetest meie põhiseaduses ning tutvustatakse Euroopa Liidu Kohtu rolli eesti keele hoidja ja arendajana. Saadakse teda, kes ütles, et "nii suurel kui ka väikesel keelel on väärtus tema kõnelejate pärast" ja mõtiskletakse, kas eesti keel on alasi ja haamri vahel.
 
Seda rikkalikku sisu jagavad Krista Aru, Kaja Sarapuu, Ilmar Tomusk, Hendrik Agur, Marko Tiislär ja David Vseviov. Küsimuste ja vastuste korras ning pikema toidupausi ajal saavad osavõtjad samuti kaasa rääkida ja oma arvamust avaldada.
 
Kuna lauritsapäev on Kuusalu kihelkonna ajalooline püha, siis algab päev juba kell 11.00 Kuusalu Laurentsiuse kirikus jumalateenistusega. Kell 18.00 on kirikus võimalik kuulata Collegium Musicale kontserti, mille käigus tuleb esiettekandele Pärt Uusbergi pühale Laurentsiusele pühendatud heliteos.
 
Kõik on oodatud Eduard Ahrensi konverentsist ja tervest lauritsapäevast Kuusalus osa saama! Tulge ja olge hommikust õhtuni!
 
Et saada aimu, palju tuleb mulgiputru keeta, on palve anda tulekusoovist teada: sulev@jti.ee
 
10.07.2021
Kuidas sündmus kutsub inimesi
Seda saadi näha 1941. aasta suvel punaväelaste haarangus hukkunud Eesti sõjaväelendurite mälestuseks alates 1994. aastast igal aastal korraldataval kogunemisel Järvi järvede ääres.
See sündmus kutsub nüüd juba ise inimesi, mitte inimesed osalejaid. (Kohalolnud mõistavad, mida see tähendab.) Osalejaid oli Eesti Õhuväest, Eesti Vabadusvõitlejate Liidust, J. Westholmi Gümnaasiumist, oli endiste sõjaväelendurite sugulasi ja Kuusalu valla ning kaugematki rahvast. Igal aastal lehvivad sellel sündmusel lipud, peetakse kõnesid, võetakse sõna, asetatakse lilli ja küünlaid, lõpuks süüakse ühiselt sõdurisuppi. Nii oli tänagi. Alates 1994. aastast on mälestuspäeval olnud oma osa Kuusalu Muinsuskaitse Seltsil ja hiljem ka Laurentsiuse Seltsil.
 
 
03.07.2021
Kõik Kuusalu maile puhkama!
Siinmail on kriips alla tõmmatud jätkuprojektile ,,Kuusalu vald Lahemaal''. Kriipsu alla tõmbamine tähendab seda, et Kuusalu Ettevõtjate Liit MTÜ-l on valmis saanud nii 3000 eksemplari trükitud Kuusalu kanti tutvustavat igaühe kaarti ja suureformaadilised infokandjad kui turismiinfo veebiversioon. Kõik, kes tahavad meie kihelkonnaga tutvuda, saavad seda nüüd teha ära eksimist ja vananenud teabe orki sattumist kartmata. Muudkui meile külla ja tutvuma! Vt:  https://kuusaluturism.ee
 
24.06.2021
Tuld punanahkadele ja muid loosungeid.
Võidupüha eel ilmus Laurentsiuse Seltsi liikmelt Sven-Olav Paavelilt raamat "Sure, koer!" Tegemist on ootusi ületava tekstiga, mis annab silmad ette mõnedele nüüdse aja teadustöödele. Eluterves võtmes kataloogitakse sajandijagu eesti poiste (militaarseid) mänguasju. Soovitus lugemiseks! Siis leiab sealt ka meie kultuuri nö ikoonilisi loosungeid ja lausungeid.
 
 
 
12.06.2021
Toimus Laurentsiuse Seltsi 2021. aasta üldkoosolek 
Kuusalu pastoraadis toimus laupäeval 12. juunil 2021 meie Seltsi üldkoosolek. Kinnitati Seltsi 2020. aasta majandusaasta aruanne, tuletati meelde, mis eelmisel aastal tehtud sai ja vaadati tulevikku. Tuleviku osas võeti Seltsi vastu uus liige, ning tehti muudatusi Seltsi juhtimises. Sisulise tegevuse osas oli vast kõige olulisem, et Selts soovib käesoleva aasta lauritsapäeval korraldada järjekordse, nüüd juba kaheksanda Eduard Ahrensi konverentsi. Me hoiame silmad, kõrvad ja meeled ümberringi toimuva suhtes lahti, ning sestap arvasime, et käesoleva aasta konverentsi teema võiks olla "Eesti keele kaitseks." 
Huvilised saavad hakata Kuusallu tuleku plaane pidama!
 
28.05.2021
Mälestuspäev "Lendurite kivi" juures 10. juulil 2021
Eesti sõjaväelendurite mälestuspäeva Kuusalu vallas Järvi järvede ääres korraldatakse järjepidevalt alates 1994. aastast. Käesolevalgi aastal kogunetakse nüüdseid erakordseimaid tingimusi silmas pidades kell 11.00 Kiiu Torni juurde. Sealt sõidetakse koos Aruhärma talu juurde lendureid abistanud ning 19. augustil 1941 hukatud Hans ja Marie Oskari mälestuskivi juurde, kust seejärel siirdutakse edasi „Lendurite kivi“ juurde. See isamaaline juulikuu päev on traditsiooniliselt Eesti Vabadusvõitlejate Liidu, Eesti Õhuväe ja Kuusalu muinsuskaitsjate iga-aastane oluline ettevõtmine.   
 
26.05.2021
Kuusalu rahvamajas räägiti taas haridusest
Just nimelt taas, sest meie rahvamajas on viimaste aastate jooksul korraldatud mitmeid üsna suuri hariduse alaseid arutelusid. Teisipäeva õhtul olid huvilised kutsutud kohtuma haridus- ja teadusminister Liina Kersnaga. Kohal olid meie valla koolide ja lasteaedade inimesed, vallajuhid ning siinse Reformierakonna osakonna liikmed. Kokku paarikümne kuulaja ringis. Haridusprobleemidest räägiti üldiselt, nö filosoofiliselt. Et kuulajate hulgas oli mitu Laurentsiuse Seltsi liiget, siis tutvustati ministrile omalt poolt Eduard Ahrensi tähtsust meie riigikeelele aluse panijana. 
(ELL esindaja Aivar Haller ja minister Liina Kersna. S. Valdmaa foto)
 
25.05.2021
Tagasihoidlikult möödunud suurjuubel
Kümme päeva tagasi, 16. mail 2021, sai Esimeses maailmasõjas ja Eesti Vabadussõjas langenud Kuusalu kihelkonna meestele tollase Kuusalu kirikuõpetaja Ralf Lutheri eestvedamisel ja rahva annetuste toel meie kalmistule püstitatud mälestussammas saja aastaseks. Eesti esimese omalaadse ausamba suurjuubel väärinuks palju tähelepanu, ent avalike ürituste korraldamine oli kahjuks takistatud. Sestap on plaan pidada üks korralik tseremoonia maha edaspidi. Siiski ilmus 19. mai ajalehes "Sõnumitooja" Peeter Paenurme päevakohane artikkel "Vabadussõja ausammas Kuusalus - 100", ning väärika monumendi kohta saab lisa lugeda Muisnuskaitseameti mälestiste registrist.  
 
19.05.2021
Tammelehtede rikkast talgupäevast
18. mail lõppes muinsuskaitsekuu, mis algas rahvusvahelisel muinsuskait-sepäeval 18. aprillil. Kuu aega tehti Eestis talguid, käidi tutvumas kultuuri-pärandiga. Laurentsiuse Selts tegi ka "käe valgeks". Nagu kavandatud, käisid mõned Seltsi liikmed sel aastal korrastamas vana ajaloolist Kordejaani rahvaplatsi Kuusalu aleviku servas. Nüüd pole seal enam hulk aastaid midagi korraldatud, sest uuemaid ja avaramai peoplatse on juurde tulnud. Riisuti mulluseid, tunamulluseid ja ennetakkatunamulluseidki tammelehti, võeti veidi võsa, korjati kokku prahti. Ega seal imet teha saanud, aga vaevanägijate südamed jäid rahule. Kultuuripärandiga tutvuti.     
 
13.05.2021
Laupäeval 15. mail kell 11:00 Kordejaanile!
Laurentsiuse Seltsi liikmed tahavad sel aastal teha oma iga-aastase talgupäeva ajaloolisel Kuusalu Kordejaani rahvaplatsil (http://rihupoiss.pbworks.com/w/page/6846346/Kordejani%20plats%20ja%20põlistammed). Kunagine suurte ürituste ja sündmuste tunnistaja on jäänud tänaseks sootuks unustusse. See aga ei tähenda, et mälestus selle koha uhkusest kaoks ka meie meeltest. Sestap võetakse rehad ja vuntsitakse koht võimaluse piires selleks korraks üles. Mine tea, mis toob paigale tulevik!? Kes tahab kaasa lüüa, on teretulnud! 
 
(Kordejaani täna, 30. aprillil 2021 (S. Valdmaa foto) ja millalgi varem (FrontPage - PBworks kuvatõmmis) Aeg teeb oma järjepidevat tööd!)
 
28.04.2021
Noored hakkavad vallas võimu võtma
Kuusalu vallas elavaid või siinsetes koolides õpivaid 14 – 26 aastaseid noori oodatakse kandideerima loodavasse Kuusalu valla noortevolikogusse. Volikokku kuulujal on avaramad võimalused meie vallas noorte elu veelgi huvitavamaks muutmiseks ja valla tööga tutvumiseks. Kindlasti annab volikogu juurde mitmekesiseid kogemusi, uusi tutvusi, enesekindlust ja julgust. Kandideerimise kohta loe: 
 
20.04.2021
Lendavate taldrikute kihelkond
Discgolf on sportmäng, kus mängijad peavad võimalikult vähese visete arvuga spetsiaalse lendava taldriku viskama discgolfi korvi. Nordic Houses Kiiu Discgolf Park on avatud olnud juba üle 5 aasta. Loodud on võimalused aktiivseks ajaveetmiseks looduses ja värskes õhus. Peatselt on algamas hooaeg ja avaldatud on 2021. aasta võistluskalender. Eestvedajad kutsuvad inimesi osalema selles praktiliselt kõikide jaoks jõukohases ja kaasahaaravas tegevuses. Oodatakse ka tagasisidet, et arutada täpsemalt võimalusi ja soove ning ühiselt leida kõige sobivam koostöövorm! Uurige lähemalt: www.kiiupark.ee
 
07.04.2021
Tunnustus nomineeritule
2020. aastal korraldatud VII Eduard Ahrensi konverentsi "Kooli poole" eest aasta keeleteole nomineeritud Laurentsiuse Selts küll pärjatud ei saanud, kuid täna saabus Haridus- ja teadusministeeriumilt tehtut tunnustav tänukiri. Laurentsiuse Selts on tänulik kõikidele, kes konverentsi õnnestumisse oma tööd ja vaimuvara panustasid, kes meie tegu märkasid, seda toetasid ja kes meid tunnustasid!
 
07.04.2021
Ajalehe ettekuulutus
Tänases "Sõnumitoojas" ilmus lugu kavatusest korraldada Kuusalu pruudivaiba ajel suvel meie pastoraadis vanade tekstiilide töötuba. Tahaks väga loota, et Muinsuskaitseameti kiiduväärt initsiatiiv ka teoks saab.
 
30.03.2021
Haapsalust ja Kuusalust CD-le ning BBC-sse
BBC Raadio 3 teisipäeva 30. märtsi klassikalise hommikusöögi soovikontserdi 42. minutil kommenteeris saatejuht Petroc Trelawny mullu lauritsapäeval Kuusalus esitatud kontserdikava "Aberdeen 1662" CD-d ja kõlas laul "Joy to the person of my love". Kava esmaesitus oli 2019 Haapsalus. CD "Aberdeen 1662" on müügil "Kännulille" lillepoes.
 
 
 
 
 
 
 
 
18.03.2021
Vaibal on vägi kutsuda ellu teabepäev
Möödunud aasta 29. mai uudises oli juttu pikemat aega rahva silma alt ära olnud Kuusalu pruudivaibast. Aasta tagasi sai see haruldane näputöö tolmust üles tõstetud, puhastatud ja eksponeeritud. Vaip pälvis muinsuskaitsjate tähelepanu. Käesoleval aastal on vaiba taas üles leidmisest saanud plaan korraldada suvel Kuusalu pastoraadis, kus vaip asub, teabepäev. Sihtgrupina nähakse eelkõige koguduste liikmeid aga ka kõiki käsitööhuvilisi. Ettekannetena on kavandatud üldine tutvustus kunstivarast kirikutes, sh tekstiilidest, ning tekstiilide hooldamisest ja konserveerimisest.

Kuusalul on kombeks ka omalt poolt ettevõtmistesse panustada, sest meie tublidel inimestel on võimekust paljuks. Seegi kord plaanitakse, et Kolga Muuseum tutvustatab kihelkonna pulmakombeid ja pulmadega seotud tekstiile, ning haruldase pruudivaiba kudumises 1957. aastal osalejad jagavad oma mälestusi. 

Kõige rohkem teeb head meelt, et kavas on ka praktiline Kuusalu  pruudivaiba parandamine, mida võiks teha juba suisa loengute käigus. Ajahammas, hiired ja muudki vaenlased on rohkem kui kuuekümne aasta jooksul jõudnud selles tekstiilis ka mürada. Muinuskaitseameti koostööpartneriks ettevõtmises on Eesti Käsitööliit.

Kuusalu pruudivaiba lugu saab lugeda siit.

(Fragment Kuusalu pruudivaibast. S. Valdmaa foto 18.03.2021)

 
16.03.2021
Kolm korda nomineeritud
 
16. märtsil tehti veebiülekande vahendusel Tallinnas Kadrioru Saksa Gümnaasiumis teatavaks 2020. aasta keeleteo tiitli laureaadid. Ka Laurentsiuse Seltsi mullu lauritsapäeval Kuusalus korraldatud VII Eduard Ahrensi konverents "Kooli poole" oli 35 nomineeritu seas. Paljude pretendentide hulgast auhinnaga pärjatuks siiski ei osututud. Ahrensi nimi seondus nomineerimisega nüüd juba kolmandat korda. 1854. aastal esitas Peterburi Teaduste Akadeemia akadeemik Andreas Johan Sjögren Uurali töösturi ja metseen Pavel Demidovi asutatud ning Keiserliku Peterburi Teaduste Akadeemia poolt määratava teadusauhinna komisjonile Ahrensi 1852. aastal ilmunud grammatika teise trüki. Auhinda Ahrensile tookord ei jagunud. Laurentsiuse Selts nomineeriti Eesti Keele Instituudi ettepanekul ka 2017. aastal “Keeletegu 2017” auhinnale Eduard Ahrensi mälestusmärgi püstitamise eest Kuusallu, mil pälvis tänukirja.
(Youtube kuvatõmmis)  
 
08.03.2021
Kirjuid kimpusid tahetakse
Seda ütles Kuusalu proua Virve Haabsaar naistepäevaõhtusele Aktuaalse Kaamera saatele, kui võttegrupp käis tema juures varajaste tulpide ilu imetlemas. Suuraiandite kõrval on pr Haabsaar tõeline "käsitöötulpide" kasvataja, sest ta teeb seda väga kodusel kombel - mulla sees ning ahjusoojas ja taimelambivalges toas. Ja lisaks käib ost-müük iseteeninduse korras.
(ERR kuvatõmmis)
 
 
01.03.2021
Alles panime tähele, et Kahala küla on tuure täis, ja nüüd...
... kirjutab "Harju Elu", et Kahala küla neiu noodistas Kuusalu laulikuid: "Ehkki Mia Marta Ruus on kõigest 12. klassi õpilane, kirjutas ta Tartus paikneva Eesti Rahvaluule Arhiivi helilindistuste põhjal gümnaasiumi lõputöö, mis oma tasemelt ei jää alla ülikooli bakalaureusetööle."
Seda lugu tasub lugeda!
 
24.02.2021
Eesti Vabariik 103
Eesti riigi sünnipäev - tänavu tagasihoidlikumal moel. Ilma orkestri ja kõnelejateta. Küünlatuli Laurentsiuse Seltsilt ja Kuusalu Muinsuskaitse Seltsilt Eesti esimese, peagi 100-aastaseks saava Vabadussõja monumendi juures talvise madisepäeva hommikul kell 10. 
(Foto S. Valdmaa)
 
20.02.2021
Kahala küla on tuure täis
Vast mullu septembris peeti Kahala külas Liiva laata. Nüüdsama 20. veebruaril 2021 toimus aga Kahala järve jääkas. Tähendab see Kuusalu valla saja elanikuga küla elab ja toimetab. Kahala on olnud tegus kogu aeg - ja mitte ainult lõbustuse ja majanduse alal, vaid ka ühiskondlikult. Nii elas Kahalas sõjaeelse Kolga valla vallavanem, Rahvuskogu ja Riigivolikogu liige Jakob Kalle. Praegu on Kahalast lausa neli ühiskondlikult tegevat inimest - Kuusalu vallavolikogu aseesimees, kaks vallavalitsuse liiget ja vallavolikogu sekretär. Jõudu ja jaksu külale!
(Kahala järve jääkas 2021. Foto Sten Valdmaa)
 
01.02.2021
Hääletage 2020. aasta keeleteo poolt!
Laurentsiuse Seltsi kümnendal aastal toimunud VII Eduard Ahrensi konverents “Kooli poole” on esitatud 2020. aasta parima keeleteo rahvaauhinna kandidaadiks. Kandidaate on kokku 35. Meie konverents on hääletusvormis aadressil https://www.hm.ee/et/node/12848number 26. Hääletada saab enne 21. veebruari ka e-posti teel keeletegu@hm.ee
(Foto S. Valdmaa)
 
23.01.2021
Nädal on jäänud!
Kõik, kes teevad 40 eurot või suurema annetuse Kolga mõisa heaks, saavad pandeemia-piirangute järgsel ajal osaleda põneval ekskursioonil mõisas. Just Kolga mõisaomanikud Stenbockid olid need, kelle Tallinna residentsis Toompeal toimetab tänapäeval Eesti Vabariigi valitsus. Annetada saab: https://www.hooandja.ee/projekt/sa-kolga-mois
Ekskursiooni sooviga annetuse tegijal palutakse endast teada anda Riin Alatalule riin.alatalu@gmail.com.
Laurentsiuse Selts kutsub hea tahtega inimesi üles aitama kaasa Eesti kõige uhkema mõisakompleksi taastamisele!
 
19.01.2021
Lehelugu oli ilmumas
08. jaanuaril käis Kuusalu pastoraadis möödunud aasta lõpuks tehtuga tutvumas "Harju Elu" ajakirjanik A. Viivik. Nagu 08. jaanuaril mulje jäi, niisugune lehelugu ka sündis. Taaskasutusest pastoraadi taastamisel on loos tõesti juttu.
https://www.harjuelu.ee/kuusalu-pastoraat-kuus-aastat-taastamistood/?fbclid=IwAR09eBpFELsNznxS8uBxD1g9s-iiy7165jQaBsIBZ_Hg73nZxjFOxnt23Z8
 
08.01.2021
Lehelugu on ilmumas
08. jaanuaril käis Kuusalu pastoraadis möödunud aasta lõpuks tehtuga tutvumas "Harju Elu" ajakirjanik A. Viivik. Kohal olid ka töid teostanud firma Similar OÜ esindajad. Üheskoos vaadati maja keldrist tagaõueni üle ja jagati seletusi. Ajakirjanikule tundus huvi pakkuvat eriti see, et ehitamise ja taastamise käigus olid meistrimehed suutnud kasutusele võtta päris palju originaalmaterjali. Selle asemel et osta näiteks uusi palke laetaladeks ja laudist lakke, õnnestus paljutki "päästa" põlengu järgselt ladustatud virnadest. Taaskasutusse on võetud ka uksi, aknaklaasi, nagisid ja muid detaile. Seega on hoone paljuski nagu uus, aga ikka vana ja ehedat on ka.  
 
05.01.2021
Mis saab lauritsapäeval?
Kuusalu kihelkonna ajaloolise iga-aastase pidupäeva lauritsapäeva kava koostamisega ja ürituste koordineerimisega on aastaid tegelenud Veljo Tormise Kultuuriselts. Juba uue aasta esimesel esmaspäeval võttis selle seltsi esinaine meie seltsi esimehega ühendust ja uuris, mis Laurentsiuse Seltsil selle aasta 10. augustil kavas. Peame arutama. Tundub olema kindel, et vähemalt Eduard Ahrensi konverents, järjekorras juba kaheksas, peaks küll toimuma. Olgu siis reaalis või virtuaalis. 
 
03.01.2021
Otsitakse vadereid
Maa-amet kaardistas vana aasta lõpus Eesti kohalike omavalitsuste territooriumi kõrgeimad tipud ning tähistas nad kaardirakenduses pühade puhul päkapikumütsidega. Kui Lõuna-Eesti kohalikes omavalitsustes on kõrgeimad tipud üle 200-meetrised, siis rannikul ja saartel võib kohaliku omavalitsuse kõrgeim tipp jääda vahemikku 10-14 meetrit üle Amsterdami nulli. Meie kihelkonna Loksa linna kõrgeim punkt ongi 12,1 meetrine. Kuusalu valla kõrgeim tipp Pikajalamägi aga sellest pea kümme korda kõrgem. Kui mõnel tipul veel nime pole, saab igaüks kohalikule omavalitsusele või kohanimenõukogule teha nime määramise ettepaneku, et nimi seejärel ka Maa-ameti kohanimeregistrisse ja kaartidele jõuaks. Kuna Loksa linna tipp ongi nimeta, siis oleks moraalne õigus sellele nime pakkuda Rohuaia 2 kinnistu rahval, kelle maa peal see punkt asub.