Arhiiv 2018

31.12.2018
Eestlaste detektiivitöö lahendas sada aastat tagasi hukkunud Soome sõduri mõistatuse  
Niisuguse pealkirja all ilmus  29. detsembri “Päevalehes” artikkel Kuusalu kalmistule maetud Eesti Vabadussõjas langenud soome vabatahtlikust. Neljapäeval, 3. jaanuaril koguneb Kuusalu kalmistule rohkearvuline ja väärikas seltskond. Teiste hulgas saabuvad kaitseministrid Soomest ja Eestist, Soome ja Eesti kaitseväe esindajad ning Soome saatkonna delegatsioon. Aset leiab tseremoonia, millega meie vabaduse eest langenud vennasrahva sõjamehele avaldatakse üle paljude aastakümnete väärilist austust.

09.12.2018
Eesti Vabadussõda 100
Vabadussõja pöördelahingute 100. aastapäeva mälestusteenistus toimub Kuusalu kirikus 3. jaanuaril,  Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeval, algusega  kl 15.00. Kõne peab EV peaminister või teda asendav valitsuse liige, teenistuse viib läbi peapiiskop. Kontsertosas esineb Tallinna Ülikooli meeskoor, solist Kalle Sepp. Järgneb tseremoonia Kuusalu kalmistul Vabadussõja mälestussamba ja kalmistul äsja avatud Vabadussõjas langenud Soome vabatahtliku Aukusti Tuomineni hauatähise juures. 

08.12.2018
Vabadussõja sündmuste kaja
Kuusalu kalmistule paigaldati täna Eesti Vabadussõjas 05. jaanuaril 1919 Kosu külas langenud Soome vabatahtlike salga I kompanii võitleja Aukusti Tuomise hauatähis. Langenu täpne matmiskoht meie kalmistul ei ole teada. Seetõttu paigaldati hauatähis 24. detsembril 1918 langenud ja samuti Kuusalu kalmistule maetud Aleksander Link’i haua kõrvale. Töid kalmistul koordineeris Eesti Kaitseväe kaplan Peeter Paenurm. 

30.11.2018
Sulev Valdmaa pälvis Käisi preemia
Laurentsiuse Seltsi esimees Sulev Valdmaa pälvis 30.novembril Johannes Käisi preemia. Auhind anti talle üle Johannes Käisi Seltsi esinaise Aina Alunurme poolt Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumis. Sulev Valdmaa (sünd. 24. XI 1954) on Kuusalu Keskkooli endine direktor ja Jaan Tõnissoni Instituudi Kodanikuhariduse keskuse juhataja, õppekavaekspert ja peametoodik ajaloo ja ühiskonnaõpetuse aines. Ta on olnud Eesti seni ainukese UNESCO õppetooli juhataja. Sulev Valdmaa on paljude ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse raamatute ja õpikute autor ning kaasautor, näiteks "Põhjamaade ajalugu" (Avita 1995), "Mis on multikultuurne ühiskond" (JTI 1997), "Põnevamad koolitunnid" (JTI 1998), "Lähiajalugu" (Argo 2000) ja "Eesti ajalugu gümnaasiumile" (Koolibri 2001). Ta on olnud Euroopa Nõukogu kodanikuhariduse eksperdiks. Tänu tema tegevusele on rajati Kuusallu eesti keele uue ortograafia looja Eduard Ahrensi ausammas.

 

28.11.2018
100 aastat tagasi alanud Vabadussõjas langesid ka Kuusalu kihelkonna mehed 
28. novembril 1918 alanud alanud Vabadussõjas langesid ja surid haavadesse ning haigustesse ka Kuusalu kihelkonna mehed.
Eestile iseseisvuse toonud sõjas osalenud ja oma elu ohverdanud kaaskihelkondlasi mälestasid Kuusalu Vabadussõja mälestussamba juures vallavanem Monika Salu ja vallavalitsuse liige Sulev Valdmaa. Vallavalitsuse poolt asetasid nad mälestussamba jalamile pärja.

28.11.2018 
Hariduskärajad
28. novembri õhtul kogunes Kuusalu rahvamajja suur hulk rahvast. Vallavanem Monika Salu tutvustas kokkutulnuile, kelleleks olid peamiselt Kuusalu valla pedagoogid, vallavalitsuse soovi innustada laste harimisega tegelevaid inimesi kaasajastama meie vallas antavat haridust. Ja seda mitte hoonete ja ruumide poole pealt, vaid sooviks oli rääkida hariduse sisust. Nelja töörühma olid kutsutud vedama eksperdid Tallinna ülikoolist. Sissejuhatavad ettekanded, töö rühmades ning kokkuvõtete tegemine kestis kaks tundi ja selle tulemused andsid aimu kokkutulnute arusaamadest, mida võiks tähendada uuenev haridus ning inimeste valmisolekust muudatusteks. Hea meel on tõdeda, et Laurentsiuse Seltsi liikmeid jagus nii esinejate kui kaasamõtlejate hulka.  

20.11.2018
Vabakonna ja vallavalitsuse vahekord
19. novembri õhtuks kutsusid Kuusalu valla vabakonna eestkõnelejad vallavolikogu ja vallavalitsuse liikmeid, vallaametnikked ning vabakonna esindajad Kuusalu rahvamajja, et üksteise ootusi ja lootusi kuulata. Meie vabakond on üsna suur. Mitmesuguseid seltse, setsinguid ja klubisid on saja ringis. Nagu Kolgaküla rahvamaja juhataja, üks kokkusaamise initsiaatoreid, Kaisa Linno teadis rääkida, kiideti kuusalulaste ühistegemisi toonase ajakirjanduse veergudel juba möödunud sajandi kahekümnendail aastail. Tubli on see tegevus tänagi. Mõttevahetuse käigus püüti selgeks rääkida, milles ja kuidas saab vald oma aktiivseid inimesi tänastes oludes senisest veelgi paremini toetada ja innustada. Oli meiegi selts sellel üritusel esindatud ja aitasime omalt poolt samuti heade mõtete veelgi paremaks saamisele kaasa. 

17.11.2018
402 päeva, mis muutsid Eesti saatust - ka Kuusalus
28. novembril 2018 sada aastat tagasi algas Eesti Vabadussõda. Järgnevad 402 päeva on kõik meenutused sellest ajaloosündmusest. Kuusalu kihelkond oma siinmail toimunud Valkla lahinguga ja vaid ligikaudu aastapäevad peale sõja lõppu püstitatud Eesti esimese Vabadussõja mälestussambaga saab suure ja võidukalt lõppenud tapluse ülemaalise tähistamise ürituste sarja üheks olulisemaks paigaks. Jälgige teateid!    

15.11.2018
Duo Telluur - väärismetall heliseb 17. novembril Kuusalus
Novembris astub ERSO välja oma tavapärasest keskkonnast ning annab nädala jooksul erinevate koosseisudega 100 kontserti üle Eesti. Laupäeval 17. novembril kell 15 esineb Kuusalu kirikus Duo Telluur (Heli Ernits (oboe, inglissarv) ja Kirill Ogorodnikov (kitarr). 2015. aastal loodud Duo Telluur sai oma nime keemilise elemendi järgi, mis on haruldane, hõbedane ja habras just nagu ansambli akustiline unikaalne kõla. Kitarr ja inglissarv on muusikamaailmas harva esinev pillikooslus. Ansambli liikmed Heli Ernits ja Kirill Ogorodnikov on öelnud, et neid inspireerib nende instrumentide sumedakõlaline sobivus ja võimalus mängida mitte väljakujunenud repertuaari, vaid värskeimat heliloomingut, samuti lemmikuid teistele koosseisudele kirjutatu hulgast.

11.11.2018
Kuusalu kihelkonna kunsti saab nautida ka Virumaal
Rakvere teatris on 11. oktoobrist kuni 30. novembrini meie kihelkonna kunstniku  Krista Simsoni tööde näitus. Tõesti elamuslik! Kellel asja Rakvere teatrisse, see saab osa. 

03.11.2018
Algus ja lõpp Tormisega
Hingedepäeva õhtu kontsert Kuusalus puudutas ka elavate hingi. VHK keelpilliorkestri kontsert, mis kestis tublisti üle tunni, algas ja lõppes meie kihelkonnast pärit Veljo Tormise loominguga - alguses “Tornikell minu külas” ja lõpus  “Reminiscentia. Viimane laev”. On rõõm, et Kuusalu kultuurilembestel inimestel on võimalusi saada elamusi kohapealgi. Kuulajad on esinejatele saadud elamuse eest tänulikud.  

01.11.2018
Ka Kuusalus on paslik rääkida dünastiatest
28. oktoobril kell 9.05 oli “Klassikaraadios" eetris uus saade sarjas “Dünastia". Tutvustati Velmeti muusikute peret. Stuudios olid Toomas Velmet ja tema kaksikutest lapsed Riina ja Tarmo Velmet. Arhiivilindilt rääkis kaasa Velmeti dünastia esiisa – helilooja, koorijuht ja pedagoog Aado Velmet (1910 – 1974). Selle dünastia palju tunnustust pälvinud liige Toomas Velmet on Kuusalu Kunstide Kooli tšello õpetaja ning Tarmo Velmet on alates 01. novembrist 2018 sama kooli direktor.

 
01.11.2018
Ajad mööduvad, ennustused täituvad
30. aprillil 2013 kirjutasime oma uudiste lehel: "Kuusalu vallavolikogu hariduskomisjon kohtus 29. aprillil Kuusalu Kunstide Kooli uue direktori Paul Himmaga. Hr Himma tõdes, et Kuusalu kandil on laste ja noorte muusikaõppeks hea potentsiaal - muusikahariduse traditsioonid ning kogemustega õpetajad, laste ja nende vanemate huvi ning valla toetus. Seda kõike ära kasutades on võimalik korraldada muusika- ja kunstiõpet selliselt, et see vastaks paljude õppijate üsna mitmekesistele huvidele.” 29. oktoobril 2018 olid Kuusalu Kunstide Koolis koos hr Himma õpilased ja kolleegid, Kuusalu vallavalitsuse ja valla allasutuste esindajad. Põhjust andis tema soov pensionile jääda. Kohalolnute sõnavõttudest jäi kõlama, et Paul Himma tegigi mitmekordselt teoks selle, mida ta viie ja poole aasta eest lubas ja ennustas. Tema direktoriks oleku ajal on KKK-s edenenud kõik alates (õppe)ruumide lisandumisest ja oreli muretsemisest koolile kuni õpilaste muusikalise ju kunstitegevuse väljundite lisandumiseni. Kuusalu vald tänab Paul Himmat suure panuse eest meie valla hariduse ja kultuuri arengusse.

 

23.10.2018
Hingedepäeval heliseb tornikell minu külas …
Hingedepäeval 2. novembril algusega kell 19.00 on Rasmus Puuri dirigeerimisel Kuusalu kirikus kontsert “Tornikell minu külas”. Kavas on Tormise, Mägi, Kreegi, Saare, Kõrvitsa, Kangro, Räätsa jt looming.Esinevad Caro-Lyn Irjas, Tõnu Oja (Eesti Draamateater) ja Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkester. Kontserdi nimi on pärit Kuusalu kihelkonna mehelt. Nimelt - 1978. aasta suvel võttis kammerkoor Ellerhein dirigent Tõnu Kaljuste eestvedamisel ette kontsertturnee Lääne-Eesti ja saarte kirikutes, et pöörata tähelepanu sealsetele pühakodadele ja nende tollasele olukorrale. Selleks kontsertturneeks valmis Veljo Tormise üks tähtteoseid "Tornikell minu külas" kammerkoorile ja lugejale. Nüüd jõuab “Tornikell minu külas” ka helilooja kodukihelkonna kirikusse. 5. oktoobri pastoraadikontserdil oli kitarrimuusika kuulajate seas õpilasi. Oleks väga tore, kui noored võtaksid osa ka hingedepäeva kontserdist. Ka Kuusalu kihelkonna õpetajad,  maa sool, on teretulnud! See on ju meie eesti kultuur!  

 

23.10.2018
Riigieelarveliste vahendite kasutamise aruanne aktsepteeritud
16. oktoobril kinnitas Muinsuskaitseamet Laurentsiuse Seltsi aruande riigieelarvest eraldatud 4000 euro kasutamise kohta Kuusalu pastoraadi fassaadi renoveerimiseks.Töid teostas Muinsuskaitseametiga kooskõlastatult ja ameti järelevalve all ajavahemikus 01. august kuni 01. september 2018 firma Reval Restauraator OÜ. Nagu mõned inimesed on arvamust avaldanud, pole hoone fassaad mitte kunagi varem nii hea välja näinud. Ilmselt ka mitte kohe pärast valmimist. Ent fassaad on fassaad. Suursuguse hoone kõik seinad vajavad sama kvaliteetset restaureerimist. Tuge on jätkuvalt vaja.

 
23.10.2018
Tallinna Toomkooli õpilased külastasid Kuusalut
19. oktoobril külastas Tallinna Toomkooli 2t klass koos oma klassijuhataja Mai-Liis Mäeväli’ga Kuusalut. Klass käis surnuaial, ning külastas Tallinna Toomkooli vilistlase  Eduard Ahrensi ja kooliga seotud Carl Theodor Hirschauseni hauaplatse. Vaadati Kuusalu Vabadussõja mälestussammast ning uuriti Kolga sepa Villem Adussoni omapärast sepisristi. Pastoraadi ees vaatasid õpilased Eduard Ahrensi mälestusmärki, samuti külastati Kuusalu kirikut. Oleks väga tänuväärne, kui Toomkooli pere suudaks välja selgitada, kes oli too Carl Theodor Hirschausen, kelle hauakivil on tekst:  Primaner der Ritter und Domschule zu Reval.

 

23.10.2018
Kontserdikülastajad toetasid kitarrimängu õppimist Kuusalu Kunstide Koolis
5. oktoobri kontserdil Kuusalu pastoraadis palus esineja enda esinemistasu arvelt toetada annetustega kitarrimängu õppimist Kuusalu Kunstide Koolis. Korjanduskarbis oleva raha lugesid Laurentsiuse Seltsi liikmed kontserdi järel üle, asetasid raha ümbrikku, mille sulgesid. Summa fikseeriti kirjalikult. Raha anti Seltsi esindaja poolt Kuusalu Kunstide Kooli esindajale järgmisel nädalal üle. Rohkem kui poolsada kontserdikülastajat tegid oma annetusega võimalikuks ühe keskpärase kitarri ostu. Kui sellele summale veel lisa leitakse, saab ühele tublile kitarrimängu õppijale juba päris korraliku muusikariista osta.    

 

13.10.2018
Põllukivid ja marmor
Sellise pealkirja all jätkab Voldemar Kuslap “Eesti Ajaloo” 2018. aasta oktoobrikuu numbris (nr 10 (226)) Kuusalu kalmistu tutvustamist. Esimene ülevaade 1803. aastal rajatud Kuusalu kalmistul tehtud ringkäigul nähtust ilmus ajakirja septembrikuu numbris. Fotoga ja lühiksese kokkuvõttega on nüüd tutvustatud eesti esimese kutselise naisarhitekti Erika Nõva, kirjanik Karl Kideri (pseudonüüm Redik Soar), ajakirjanik Evald Jalaku (pseudonüüm Eesav Edvard Puuslik), Kuusalu kihelkonna ärkamisaja koolmeistri ja koorijuhi Hans Frommi, eesti riigikeele looja Eduard Ahrensi ning organisti ja helilooja Voldemar Schützi hauatähiseid. Kokkuvõtteks on öeldud, et Kuusalu kalmistul puhkab hulk kohalikke vaimuinimesi, kes on endale sõna ja pliiatsiga elatist teeninud ning seeläbi tuntud kodukandis ja kaugemalgi.

 

06.10.2018
Kuusalu pastoraadikontsert
5. oktoobril toimus Kuusalus pastoraadikontsert. Klassikalisel kitarril esines EMTA magistriõppes prof. Heiki Mätliku kitarriklassis õppiv Agni-Sandia Hallik. Laurentsiuse Seltsil on hea meel, et kontserdiruum oli rahvast tulvil. Osavõtjate hulgas olid ka prof Andres Uibo, hr Põlluaas Riigikogust, Kuusalu vallavolikogu ja vallavalitsuse liikmeid. Kontserdile järgnes mõttevahetus auväärse hoone tuleviku teemadel. Nagu juba pastoraadi üritustel traditsiooniks kujunemas, pakuti ka seekord kõigile soovijaile mulgiputru. Küünlavalgel võis käia uudistamas nii hoone pööningukorrust kui keldrit. Vana maja suutis pakkuda üllatusi ka põlistele kuusalulastele.  Esineja soovil lähevad tänasel kontserdil tehtud annetused ühe Kuusalu Kunstide Koolis õppiva noore kitarriostu toeks. 

22.09.2018
Peatuspunkt inspiratsioonimatka teel 
22. septembri hommikul tutvustas Laurentsiuse Seltsi esimees pea paarikümnele Eesti Muusikateaduse Seltsi liikmele Kuusalu kirikut ja vana pastoraadihoonet. Selts oli sel aastal valinud oma parimate tavade hulka kuuluva igasügisese kultuurilooliselt olulistesse paikadesse korraldatava matka esimeseks peatuskohaks Kuusalu kirikumõisa. EMTS kirjutab oma kodulehel, et nende matkade käigus ammutatud inspiratsioon on lasknud võrsuda nii mõnelgi viljakal mõttel. Laurentsiuse Selts loodab, et meiegi kandis nähtu jättis jälje. Võibolla ärgitas vana pastoraadihoone oma suure saaliga mõtetele, kuidas see korrastada ning esinduslikku kasutusse võtta. Aga võibolla oleks aeg Eduard Ahrensi teemadel midagi luua? Lahkudes avaldati arvamust, et sügisehaku Kuusalu kirikumõis on kaunis. Nii pealinnalähedasena võiks seda edaspidigi külastada. Matkajad lahkusid kolmveerandtunnise peatuse järel Kuusalust itta Viru raba ja Ilumäe
suunas ...  

 

21.09.2018
Tänukontsert 5. oktoobril
Reedel, 5. oktoobri õhtul kell 18.00 on Laurentsiuse Seltsi korraldusel Kuusalu pastoraadis kontsert, millega tänatakse neid, kelle toel ja kaasalöömisel restaureeriti käesoleva aasta lauritsapäevaks selle auväärse hoone fassaad. Kontsert on miljöösse väga sobiv - esineb 1986. aastal Pärnus sündinud kitarrist Vahur Kubja. Ta lõpetas 2006. aastal Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli ning 2012. aastal magistrikraadiga Nino Rota nimelise Monopoli konservatooriumi Massimo Felici kitarriklassi Itaalias. Kaheosalisele kontserdile oodatakse kõiki huvilisi ja eriti klassikalise kitarrimängu austajaid kuulama kitarri tõlgendusi maailma eri ajastute mustritest ning Hispaania kirevatest värvidest. Kontsert on tasuta, kuid esineja soovil saab teha annetuse kitarriõpingute toetamiseks Kuusalu Kunstide Koolis.

21.09.2018
Kuusalu jälg Eesti Ajaloos
Suvel väisasid Kuusalu kalmistut ajakirja "Eesti Ajalugu" peatoimetaja Anneli Aasmäe ja fotograaf Peeter Langovits, kes kogusid laulja Voldemar Kuslapi palvel materjali meie kihelkonna kalmistu kohta. Nüüd on see töö vilja kandnud. "Eesti Ajaloo" 2018. aasta septembrikuu numbris (225) on Voldemar Kuslapi kalmukolumn "Kohalike suurmeeste rahupaik", kus seekord tutvustataksegi valikut siinsetest kalmudest. Hr Kuslapi tähelepanu on pälvinud lisaks kalmistu väravas asuvale represseeritute mälestusmärgile veel Kuusalu Vabadussõja mälestussammas, praost Albert Roosvalt’i, loodusteadlase Gustav Vilbaste, kolhoosiesimees Arnold Vungi, Kolga sepa Villem Adussoni, praost Woldermar Kentmanni, võrkpallitreener Raimund Pundi ja kolonel Johannes Siiri hauatähised. Loo juures on skeem, mis aitab huvilistel neid haudu kalmistult ka omal käel üles otsida.  

21.09.2018
"Innovatoorium - Tark Koolimaja värkvõrgu abil

Kolga Kool viib koos Väätsa Põhikooliga, Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumiga, Valga Gümnaasiumiga ja Kuressaare Gümnaasiumiga ellu targa koolimaja projekti, mis kestab kolm aastat. Projektipartnerid on projekti käigus saanud mitmesugust uudset nutivarustust nagu anduritega nutiriiete, kehaandurite, digikunsti jt komplekte. Kolga Koolil on kasutada teaduslabori komplekt. Koostööpartnereid - koole on projekti kaasatud rohkemgi. Üheskoos valmib uuenduslik õppevara värkvõrgu lahenduste rakendamiseks loodus- ja täppisteaduste ainetes, käivitub loodus- ja täppisteaduste õpetajate kogemuskohvik, kuhu kaasatakse huvilisi ka teistest koolidest, ning toimub palju muud huvitavat. Projekti eesmärk on äratada õpilastes huvi nii tehnika ja tehnoloogia kui nendega seotud teadmiste ja eluliste probleemide lahendamise vastu. Üldhariduse õppekavade loodus- ja täppisteaduste (LLT) õppeained soovitakse muuta  innovaatiliseks ja elulähedaseks, soovitakse panustada tulemuslikku inseneri- ja elukestvasse õppesse ning luua eeldused inseneriloovuseks.

 

03.09.2018
Vanal hoonel uus nägu
1. septembril lõppesid Kuusalu ajaloolise pastoraadihoone fassaadi ennistamistööd. (Pilte näeb siit). Muinsuskaitseameti tingimuste kohaselt ja ekspertide järelvalve all tegi töö firma Reval Restauraator. EKRE ettepanekul 2018. aastaks Laurentsiuse Seltsile eraldatud raha, millele Kuusalu vald lisa andis, on heaperemehelikult ja otstarbekalt kasutatud. Loodame, et lubikrohv ja lubivärv, millega fassaad kaeti, on nüüd kestvamad kui viimased kihid seda olid. Tegemist on aga vaid ühe järjekordse etapiga auväärse hoone seisundi parandamisel. Kogu sisemus ootab remondivõimalusi. Iga abi on teretulnud!

 

27.08.2018
Kuidas nii kõrgele jõuab?
Facebookis märgati Kuusalu kihelkonna vahva sportlase Ain Polma teadet mäetippude vallutamisest Eesti riigi juubeliaastal. Täpsemalt teada tahtmise peale kirjutas Ain 27. augustil:"Tere! Mägimatkamisega tegelen viimased 10 aastat. Startisime Eestist 07. augustil, Estonia tippu jõudsime 22.08. Enne seda tegime 6 päeva aklimatiseerumist Lenini baaslaagris, kus käisime ka 5100m kõrgusel Juhini tipus. Siis sõitsime Kõrgõzstanist Tadžikistani, Pamiiri. 2 päeva kõndisime Oktoobri liustiku piirkonda. 5. päeval tõusime Estonia tippu. 3 päeva liikusime piirkonnast uuesti välja. Hetkel oleme Lenini baaslaagris ja homme on plaan hakata tõusma Lenini tippu, 7134m kõrgusele.” Me oleme uhked oma tublide kaaskihelkondlaste üle!

26.08.2018
77-aasta taguse tragöödia meenutamine
26. augustil koguneti Kuusalu kihelkonda Juminda neeme tippu, kus on mälestusmärk 28.-29. augustil 1941. aastal meie koduvetes Juminda poolsaare lähedal hukkunute mälestuseks. Juminda miinilahing on kõigi aegade ohvriterohkem merelahing Läänemerel. Loe selle kohta https://sonumitooja.ee/juminda-miinilahing-maailmasundmus-meie-koduvetes/ ja https://et.wikipedia.org/wiki/Juminda_miinilahing .Täna osalesid mälestusmiitingul ja võtsid sõna Kuusalu vallavolikogu esimees Marti Hääl, Juminda külavanem Karli Lambot, merelahingus hukkunute omaste poolt Jüri Kraft. Sõna võtsid ja pärgi asetasid Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, vene erusõjaväelased ning külalised Venemaalt. Juminda mälestusmärgi juures pidasid oikumeenilise palvuse EELK Kuusalu Laurentsiuse koguduse õpetaja Jaanus Jalakas ja Loksa Kroonlinna püha õiglase Joanni kiriku vaimulik Vadimir Holod. Juminda mälestusmärgi juures oli tänaseks päevaks palju tõid tehtud.  

 

23.08.2018 
Kuhu lähed, Kuusalu vald?
Niisuguse nimega Kuusalu valla arengukava seminar toimus 23. augustil. Sadakond kõige erinevamate valdkondade tundmisega ja kõige erinevamatest ametitest inimest kogunes juba alates kella kaheksast hommikul Kuusalu rahvamajja, ning lahkus sealt alles kell viis õhtu eel. Pika päeva täitsid vallaametnike ettekanded ja nende põhjal järgnevalt kümnes töörühmas toimunud kahetunnised arutelud. Korrati üle ja kinnitati teadmisi selle kohta, missugune seis on meie valla erinevates eluvaldkondades täna. Parima püüdluses avaldati oma soove ja ideid, mis suunas võiks minna elu tänasest punktist edasi, mis pilt võiks avaneda siin kümnekonna aasta pärast. Inimeste otsene kaasatus oli saja kohalolnu näol suur. Lisaks sai toimuvat vaadata otseülekandena Internetis. Töörühmade kokkuvõtete esitlused on nähtavad järelvaatamisena siin.Laurentsiuse Selts oli seminaril esindatud mitme liikmega.  

10.08.2018
Peadpööritav lauritsapäev 2018
Käesoleva aasta lauritsapäev kujunes vaatamata sellele, et oli argipäev, sündmuste poolest peadpööritavaks ja osavõtjate poolest rikkaks. Kell 11 algas Kuusalu Laurentsiuse kirikus tavapärane lauritsapäeva jumalateenistus, millel pidas jutluse Lääne-Harju praost Jüri Vallsalu ning kihelkonna suurpäeva tervitussõnad lausus Kuusalu vallavanem Monika Salu. Muusikalise osa sisustasid prof Andres Uibo orelil ja kontratenor Ka Bo Chan. Avati esimene osa kiriku altariruumi valmivast vitraažaknast, mille annetasid kirikule pr Lia ja hr Tiit Kõuhkna. Järgnes eine restaureeritavas Kuusalu pastoraadis. Kell 13 algas Kuusalu rahvamajas kolmas Eduard Ahrensi keelekonverents (eelmised 2015 ja 2017), mille sisu koostasid Eesti Keele Instituut ja Emakeele Selts. Konverentsi tervitas Kuusalu vallavanem pr Monika Salu, ning seda juhataas EKI direktor hr Tõnu Tender. Ettekandeid oli viis. Laurentsiuse Seltsi esimees Sulev Valdmaa tegi ajaloolise tagasivaate Eduard Ahrensi mälestuse jäädvustamisele, dr Ene Vainiku ettekande teema oli “Pühad ja pahad tunded”, dr Enn Ernits rääkis pärisnimedest Fr. R. Kreutzwaldi “Eesti rahva ennemuistsetes juttudes”, dr Mart Rannut ja hr Jaan Bärenson tutvustasid uue piiblitõlke väljakutseid ning pr Mariina Viia andis ülevaate ususõnastiku koostamise põhimõtetest. Konverentsi lõppedes külastati ühiselt Kuusalu kalmistul vastrestaureeritud Eduard Ahrensi hauaplatsi ning käbedamad jõudsid ära käia ka Eduard Ahrensi mälestusmärgi juures restaureeritava Kuusalu pastoraadi ees. Kell 18 oli rahvamajas Pille Lille Muusikute Fondi kontsert “Kaunis eesti keel”. Sellel esinesid Ralf Taal klaveril ja Neeme Ots trompetil. Laulis sopran Pille Lill. Kell 21 algas Kuusalu kirikus õhtukontsert, millel mängis orelit Piret Aidulo ning laulis bariton Ott Indermitte. Sisurikka päeva õnnestumisele oli palju kaasa aitajaid. Laurentsiuse Selts tänab aga eriliselt meie kihelkonna ettevõtteid-organisatsioone Leedikõrve Taimekasvatusühistut, MTÜ-d Kolga Arendus ja MTÜ-d Veljo Tormise Kultuuriselts, kelle sponsorlus ei jätnud tühjaks keelekonverentsiliste kõhtusid, ning OÜ Põhjakivi, kes valmistas sponsorluse korras Ahrensite hauaplatsile esindusliku kalmuvaasi. Pilte kõikidest 2018. aasta 10. augusti Laurentsiuse Seltsiga seotud sündmustest Kuusalus näeb meie Facebooki lehel.  

09.08.2018
Eduard Ahrensi hauaplats Kuusalu kalmistul on korrastatud
Eduard Ahrensi perekonna hauaplats Kuusalu kalmistul on siiani olnud üsna haletsusväärses seisus. Lagunevaid hauaplaate on suudetud vaid aeg-ajalt puhastada. 2018. aasta Eduard Ahrensi keelkonverentsiks lasi Laurentsiuse Selts hauplatsi restaureerida. Restauraator Paul Uibopuu puhastas plaadid ning ehitas kahele neist alla vundamendi, et plaadid mullapinnast kõrgemale tõsta. Kolmas plaat on väga katkine ning selle restaureerimine seisab ees. Hauaplatsil on nüüdsest ka infotahvel, kus on kirjas nii Ahrensite hauaplatsile maetud kui ka kõrvalasuvale Woldemar Kentmanni hauaplatsile maetud. Woldemar Kentmann oli E. Ahrensi järglane Kuusalu kirikuõpetajana, "Ristirahwa Pühapäewa Lehe" tegevtoimetaja ja "Koolilaste Geograahwia raamatu", millest ilmus 9 trükki, koostaja. Kuusalu kihelkonna ettevõte OÜ Põhjakivi valmistas annetusena restaureeritud Ahrensite hauaplatsile esindusliku kalmuvaasi. Eesti riigikeele rajaja kalm ootab külastajaid.

27.07.2018
Kuusalu kihelkonna inimesed toetavad Eduard Ahrensi keelekonverentsi 
Lisaks sellele, et mitmed Kuusalu valla seltsid ja asutused ning Kuusalu vallavalitsus on tegevad 10. augustil toimuva keelekonverentsi ettevalmistamisega, aidatakse selgi aastal  ürituse heale kordaminekule kaasa konverentsikülalistele kohvilaua ja eine võimaldamisega. Käesoleval aastal aitavad  lauda katta  Leedikõrve Taimekasvatusühistu Kahala külast ning MTÜ Kolga Arendus. Konverentsi sisulise poole eest seisavad hea keeleinstitutsioonid. Eesti Keele Instituut annab ettekannete kohta teada oma veebileheküljel. Suur tänu kõikidele! Loota jääb vaid head ilma ja rohket osavõttu!

25.07.2018
Arenguid Eesti uhkeimas klassitsistlikus mõisakompleksis
On käimas Kolga mõisa karjakastelli konserveerimine. Töid teostab Tõnu Sepp. Mõisa karjakastell ehitati XVIII sajandi lõpul - XIX sajandi algul. XIX sajandi lõpus toimusid ümberehitused, mille käigus ehitati kastellile historitsistlikud ehisviilud. 1917. aastal oli karjakastell veel kasutusel. Kahala sovhoosi ajal oli ehitise läänepoolne osa sigalaks.

24.07.2018
Quo vadis - Kuusalu vald?
23. augustil toimub Kuusalu vallas terve päeva kestev arengukava seminar. Vald on nüüdseks veerand sajandit taasiseseisvunud Eestis oma teed käinud, ning ühisaruteludega soovitakse jõuda edasise arengu parima visioonini. Arusaadavalt on tänasel  Kuusalu vallal teistsugused võimalused ja vajadused siinse elu terviklikuks edendamiseks kui veerandsajandi eest. Seminarile on kutsutud osalema volikogu liikmed ja volikogu komisjonide liikmed, vallaametnikud, kõikide valla asutuste juhtkondade esindajad, valla elu mõjutavate organisatsioonide esindajad.

24.07.2018
Kolmas Eduard Ahrensi keelekonverents
Lauritsapäeval 10. augustil toimub Kuusalu rahvamajas kolmas Eduard Ahrensi keelekonverents. Esimene konverents toimus 2015. aasta kevadel Tallinnas Eesti Teaduste Akadeemia saalis ning teine 2017. aastal Ahrensi mälestusmärgi avamise aegu Kuusalus. Tänavuse ürituse korraldamise eest seisavad hea Eesti Keele Instituut, Emakeele Selts, Laurentsiuse Selts, Veljo Tormise kultuuriselts, EELK Kuusalu kogudus ja Kuusalu vald. Üritus algab kell 12.30 tervituskohviga.  Konverentsi avasõnad on Laurentsiuse Seltsi esimehelt, ettekannetega einevad prof Rein Veidemann, dr Ene Vainik, dr Enn Ernits, dr Mart Rannut, Jaan Bärenson jt. Konverentsi juhatab Tõnu Tender. Õhtu lõpetab kell 18 algav Pille Lille Muusikute Fondi kontsert.

 
15.07.2018 
Eesti sõjaväelendurite üritus Järvi järvede ääres läks korda
14. juulil toimus Kuusalu kihelkonnas Järvi järvede ääres Eesti sõjaväelendurite mälestuspäev, mida Kuusalu Muinsuskaitse Selts koos Eesti Õhuväega ja Kuusalu valla toel juba alates 1994. aastast korraldab. Ka selleaastane üritus läks korda - nagu alti. Ilm oli ilus, inimesi jätkus, laulu ja sõnavõtte ka.
 
15.07.2018
"Hiiu Ingel" Viinistul
16.-19. juulil toimuvad Lahemaal Viinistul ja rannavetes merepärandi päevad „Kui saabub valge laev”, mil Viinistule tuleb "Hiiu Ingel" - esimene laev, mis pärast sõda on Hiiumaal vette lastud ja otsast lõpuni käsitsi tehtud. Laev ristiti 2017. aastal Hiiumaal Suursadamas, ning see tõi Hiiumaalt halupuude asemel esimese lastina Kuusalu kirikule krutsifiksi. (Vaata siit.)
 
15.07.2018
Katoliiklik missa ja konverents Kolga mõisas
14.juulil toimus Kolga mõisas tõenäoliselt esimene katoliiklik missa pärast reformatsiooni. Missa viis läbi isa Artur Modzelewski dominiiklaste ordust ning pühakirja luges Kuusalu kirikuõpetaja Jaanus Jalakas. Kuna 1230–1519 kuulus Kolga mõis tsistertslaste ordule, siis missale järgnenud konverents "Kolga mõisa ajalugu ja tulevik" keskenduski Kolga mõisa religioossele pärandile. Ettekannetega esinesid doktorant Villu Kadakas ("Arheoloogilised uuringud tsistertlaste Kolga kloostrimõisa asukohas"), dr Heiki Haljasorg ("Püha Robert ja Püha Bernard") ja prof dr Hilkka Hiiop ("Kolga mõisa seinamaalingud ja varasemad dekoorid"). Konverentsi peakorraldaja oli Meelis Rondo.
 
02.07.2018
Naabrid naabritele abiks - sajandeid
Pühapäeval 1. juulil algusega kell 11.00 oli Jõelähtme kirikus hiljaaegu ennistatud kiriku torni taaspühitsemise jumalateenistus. Taaspühitsemise viis läbi piiskop emeeritus Einar Soone, musitseeris ansambel Ulmus Domini. Ansambli juhiks on Laurentsiuse Seltsi liige Anne Jalakas Kuusalust, ning selles laulavad veel Jalakate pere neli last. Kuusalu ja Jõelähtme sidemed on ammused. Juba siis, kui Eduard Ahrensil ilmus tema grammatika, oli just Jõelähtme pastor Gustav Heinrich Schüdlöffel esimesi, kes nn ahrensi keele kasutusele võttis. 
 
02.07.2018
Voldemar Kuslap valmistab ette lugu Kuusalu kalmistust
29. juunil väisasid Kuusalu kalmistut ajakirja Eesti Ajalugu peatoimetaja Anneli Aasmäe ja fotograaf Peeter Langovits, kes kogusid laulja Voldemar Kuslapi palvel materjali meie kihelkonna kalmistu kohta. Kalmistute ajalugu pikalt uurinud Voldemar Kuslap on üks Eesti tuntumaid surnuaedade asjatundjaid. Ta kirjutab ajakirja Eesti Ajalugu iga kuu lugusid kalmistutest. Ka Kuusalu kalmistu kohta ilmub seal nüüd peatselt tutvustus. Laurentsiuse Seltsi liikmed näitasid külalistele kahe tunni pikkuse ringkäigu jooksul meie kalmistule maetud oma elu jooksul laiemalt tuntuks saanud inimeste haudu. 
 
28.06.2018
Kolmas Eduard Ahrensi keelekonverents lauritsapäeval Kuusalus.
10. augustil, mis on lauritsapäevana Kuusalu kihelkonna ajalooline suurpüha, toimub muude ürituste hulgas ka järjekordne Eduard Ahrensi keelekonverents. Esimene konverents toimus 2015. aasta kevadel Tallinnas Eesti Teaduste Akadeemia saalis ning teine mullu lauritsapäeval Ahrensi mälestumärgi avamise aegu Kuusalu rahvamajas. Kolmas Eduard Ahrensi konverents toimub taas Kuusalu rahvamajas ning algab lõuna paiku (konkreetne kellaaeg täpsustub). Selle korraldamisse panustavad Eesti Keele Instituut, Emakeele Selts, Laurentsiuse Selts, Veljo Tormise kultuuriselts, EELK Kuusalu kogudus ja Kuusalu vald. Konverentsil esinevad prof Rein Veidemann, dr Ene Vainik, dr Enn Ernits, dr Mart Rannut, Jaan Bärenson  jt. Nagu möödunud aastalgi algab juba kell 11 Kuusalu kirikus lauritsapäeva jumalateenistus, ning  päeva kavasse  kuulub ka kultuuriprogramm, sh Eduard Ahrensi hauaplatsi külastamine Kuusalu kalmistul. Seega ei jääks ka kaugemalt tulijatele päev hõredaks. Tere tulemast lauritsapäeval Kuusallu! 
 
28.06.2018
14. juulil taas Järvi järvede ääres!
Laupäeval 14. juulil toimub Kuusalu kihelkonnas nn polügooni alal Järvi järvede ääres järjekorras juba 24. korda 1941. aastal seal kandis toimunud punaväelaste haarangus langenud Eesti sõjaväelendurite mälestuspäev.
Mälestuspäeva korraldavad Kuusalu Muinsuskaitse Selts, Eesti Õhuvägi ja EELK Kuusalu kogudus. Üritust toetab Kuusalu vald.  Traditsiooniliselt on seal lühike mälestustseremoonia ja ühislaul, süüakse sõdurisuppi ja suheldakse. Loodame, et jätkub ka väga hea ilma traditsioon. Sõit Järvi järvede äärde algab Kiiu Tornlinnuse juurest kell 11. Kõik on sellele kogunemisele oodatud!
 
28.06.2018
Vanamuusikat heinakuus Kuusalu vanas pastoraadis
9. juuli õhtul kell 19 esineb Kuusalu vanas pastoraadis ansambel “Floridante” sopran Maria Valdmaa soleerimisel (vaata siit). Kavas on Eestis haruldaste heliloojate Ph. Courbois’ ja L.-N. Clerambault’ kantaadid. Kontserdiga auväärses hoones soovitakse seda maja samm-sammult taas avalikku kasutusse tuua.
 
09.06.2018
Laurentsiuse Seltsi 2018. aasta peakoosolek
09. juunil toimus Kuusalu vanas pastoraadis meie Seltsi käesoleva aasta peakoosolek. Kinnitati 2017. aasta majandusaasta aruanne ja anti hinnang Seltsi tööle. Kõik keerles 2017. aastal Eduard Ahrensi mälestussamba püstitamise ümber. 2018. aastaks planeerime Kuusalu vana pastoraadihoone fassaadi ennistamist. Fassaaditöödeks taotles meile käesoleva aasta riigieelarvest 4000 eurot Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ning 07. juunil otsustas Kuusalu vallavalitsus lisada sellele summale veel 1000 eurot. Loodetavasti saab pastoraadi paraadkülg selle raha eest soliidse väljanägemise. Jätkuvad rahastuse otsingud suure hoone kõikide seinte ennistamiseks.  Enne lauritsapäeva korrastatakse Eduard Ahrensi hauaplats Kuusalu kalmistul. Kõnelesime ka seltsi-poolsest lauritsapäeva läbiviimisse panustamisest. Käesoleval aastal toimub 10. augustil möödunudaastasega sarnane esinduslik keelekonverents, mille kaaskorraldajaks on selgi aastal Eesti Keele Instituut.
 
09.06.2018
Kuusalu vald toetab Eesti sõjaväelendurite 2018. aasta mälestuspäeva korraldamist
14. juulil 2018 toimub Kuusalu kihelkonnas Järvi järvede ääres pidulik kogunemine, mis on pühendatud 1941. aasta esimesel sõjasuvel punaväelaste haarangus samas paigas hukkunud eesti sõjaväelendurite mälestusele. Mälestuspäeva tähistatakse alates 1994. aastast. Sel aastal seega juba 24. korda. Mälestusüritust valmistavad ette ja selle viivad läbi Kuusalu Muinsuskaitse Selts ja EELK Kuusalu Laurentsiuse kogudus  koos Eesti Õhuväega. Rahaliselt toetab üritust Kuusalu vald.   
 
26.05.2018
Bussitäis muinsusehuvilisi maikuu lõpul Kuusalus
26. mai hommikul saabus Kuusallu järjekordne bussitäis ekskursante, kes alustasid esimese peatusega siin oma tutvumist Põhja-Eesti ajaloo- ja kultuuriväärtustega. Kuusalu kiriku ja Ahrensi mälestusmärgi jaoks oli planeeritud pool tundi. Tegelikult kulus aga 40 minutit. Taas tuli tõdeda, et isegi kiirel käigul kirikut seest ja väljast väisates ning pronkskuju juures lühidalt selle lugu kuulates jääb poolest tunnist napiks. Pastoraadihoonesse ei jõutudki. Kuusalu võib vabalt pakkuda sisu paari-kolme, isegi nelja tunnise ajaloo-ja kultuuriloolise peatuse jaoks. 
 
08.05.2018
Kas kirikuraamatutes kirja pandud Liso on alati ja igal pool Eestis olnud tegelikult Liisu?
Sellele küsimusele annab vastuse Vikerraadio oma 2018. aasta maikuu keelesaadetega, millega tähistatakse  Eduard Ahrensi loodud uue kirjaviisi 175 aastapäeva. Kirjaviiside vahetusest ja sellest, kuidas suhtuda korrapäratu ja vana kirjaviisi järelmõjudesse meie ees- ja perekonnanimedes rääkis 06. mai saates 2017. aasta lauritsapäeval Kuusalus toimunud keelekonverentsi üks esinejatest genealoog Fred Puss. Vikerraadio jätkab sama teema käsitlemist 13. mai keelesaates. Toimetaja Piret Kriivani 6. mail keelesaade on järelkuulatav.

05.05.2018
5. mail Kuusalu kiriklas
Teeme Ära talgupäeval 5. mail 2018 tegid kümmekond inimest tööd Kuusalu kiriklas. Naised koristasid territooriumi ja mehed tegid puhastaks vana pastoraadihoone keldri. Nagu talgute ajal ikka olid käepärast kohv, tee ja küpsised ning peale tööd söödi ühiselt talgusuppi.

26.04.2018
Mis on peidus Kuusalu vana pastoraadi keldris?
Seda saab igaüks ise järgi vaadata 05. mail Teeme Ära talgupäeval. Laurentsiuse Selts korraldab pastoraadihoones ja selle ümbruses koristuspäeva. Pastoraadi juurde kogunetakse kell 10. Kõik on kutsutud ja palutud. Teeme meie Kuusalu südame ilusamaks!

26.04.2018
Kurb teade Saksamaalt
Saksamaal suri Laurentsiuse Seltsi toetaja ja sõber, Kuusalu kirikuõpetajate dünastia liige Ludwig Woldemar Kentmann. Ta oli südamega Eduard Ahrensi mälestusmärgi püstitamist toetamas ja võttis osa ka mälestusmärgi avamise pidustustest Kuusalus 10 augustil 2017. Ludwig Woldemar Kentmann oli sündinud 29. jaanuaril 1953. Kuusalu kalmistul on Kentmannide hauaplats. 

16.04.2018 
Kuusalu kihelkonnast võiks pajatada päevi ja päevi
Laurentsiuse Seltsi esimees oli künnipäeval 14. aprillil palutud  Eesti Genealoogia Seltsi Tallinna osakonnale rääkima Kuusalu kihelkonnast. Ettekande pealkiri oli kitsamalt sihitud meie kihelkonna kahekümnenda sajandi ajaloole, ent seegi osutus ülemäära laiaks teemaks. Kõneleja jõudis rohkem kui 30 kuulajale tutvustada meie Seltsi kodulehe andmebaasi põhjal vaid peamiselt Kuusalu kihelkonnaga seotud tuntud isikuid. Laurentsiuse Seltsi videofilmilt “Kus sinu pesakane” sai Meeli Lehise laulduna kuulda pohirannat ning videofilmil “Naine ei lähe tanuta tanumale ega põlleta põllule” rääkis Laine Kadajas, kuidas tema juhendamisel on Kuusalu mail rahvarõivaid valmistatud. Tund lendas linnutiivul ja jutuga ei jõutudki kaugemale. Aga kuulajate huvi meie kodu vastu oli suur. Pärast nn ametliku osa lõppu oli palju individuaalseid küsimusi ja auditooriumilt sai vastutasuks kuulda ka seniteadmata asju meie inimestest ja ajaloost. Tahaks loota, et künnipäeval aetud vagu toob Kuusalu maile uudistajate lisa. 

04.04.2018
Sotsiaalteadlane koolitunnis
29. märtsil esines Loksa Gümnaasiumi ja 11. ja 12. klassi õpilastele Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts. Ta tutvustas gümnaasiumiõpilastele oma tööd, seda kuidas ta kirjutas peatükke 12. klassis kasutusel olevale ühiskonnaõpetuse õpikule ja rääkis põhjalikumalt palgalõhedest Eestis ning Euroopa Liidus. Viimane teema haakub Erasmus+ projektiga, milles Loksa kool koos Rumeenia ja Itaalia noortega osaleb. Seega tuli kaks tundi väldanud huvitav kohtumine kasuks ka projektile, kuna enne aprillikuu koolivaheaega saabuvad itaallased ja rumeenlased Loksale.  

13.03.2018
Uut meie kodulehel 
Laurentsiuse Seltsi koduleht täieneb pidevalt. Lisaks uudistele on viimastel kuudel täiendatud ülevaadet Kuusalu kihelkonna tuntud inimestest. Sellesse nimekirja on oodatud ettepanekuid igaühelt meie lugejatest. Olge palun head ja aidakegi kuusalulaste andmebaasi rikastada.  Nüüd on kodulehelt võimalik lugeda ka ülevaadet Kuusalu kihelkonnamuuseumina toimiva Kolga muuseumi arenguloost ja 1921. aasta 23 mai “Postimehes” ilmunud sõnumit esimese Eesti Vabadussõja mälestussamba avamisest Kuusalus.

 
16.03.2018
Tänukiri Laurentsiuse Seltsile 2017. aasta keeleteo eest
Laurentsiuse Selts nomineeriti Eesti Keele Instituudi ettepanekul 2017. aastal “Keeletegu 2017”  auhinnale. 16. märtsil Türil toimunud pidulikul ülemaalisel auhindade kättejagamisel andis Haridus- ja teadusminister Mailis Reps meie Seltsile üle tänukirja eesti keelt väärtutava teo “Eesti keelekorralduse suurkuju Eduard Ahrensi mälestuse jäädvustamine” eest. 
 
01.03.2018
Pastoraadi fassaad saab kauniks
Laurentsiuse Seltsi esimees ja Muinsuskaitseameti peadirektor allkirjastasid lepingu, millega Selts saab kasutada EKRE poolt riigieelarvesse suunatud 4000 eurot Kuusalu pastoraadi fassaadi korrastamiseks. Selts loodab leida oskuslikud töömehed ja auväärsele hoonele hiljemalt lauritsapäevaks uue näo anda.

24.02.2018
Eesti Vabariigi 100 sünnipäeva tähistamine Kuusalus
24. veebruar on taasiseseisvunud Eesti ajal olnud Kuusalus alati pidulik päev. Juubelipäevgi kulges siin sama moodi, nagu ikka: hommikul pidulikud kogunemised Vabadussõja Valkla lahingu mälestuskivi ja Kuusalu Vabadussõja mälestussamba juures Kuusalu kalmistul, seejärel jumalateenistus Kuusalu kirikus ja Eesti Vabariigi aastapäevaaktus rahvamajas. Kõik oli nii nagu ikka, ent selgelt veelgi pidulikum kui tavaliselt. Vabadussõja mälestusmärgi juures oli auvahtkond, öeldi tervitusi, asetati lilli ja küünlaid, lasti aupauke.  Aastapäeva aktusel öeldi pidukõnet, laulis Mikk Tede, tantsisid Kuusalu Keskkooli mudilased. Kõige lõpuks pakuti kõikidele pidulikku einet, kus oli loomulikult kilu, aga oli valmistatud ka suur kauinis peotort. Eesti sünnipäva tähistavaid ettevõtmisi jagus kihelkonnas aga loomulikult paljudesse küladesse ja mitmele päevale. Ootame järgmist 24. veebruari! 

13.02.2018
Eduard Ahrensi mälestuse jäädvustamine kandideerib 2017. aasta keeleteo tiitlile
2017. aasta keeleteo tiitlile jäi pärast Emakeele Seltsi juhatuse sõela kandideerima 23 mullust keeletegu. Nende hulgas on ka Eduard Ahrensi mälestuse jäädvustamiseks tehtu. Avalik hääletus kestab 7. märtsi keskööni. Igal ühel on võimalik anda oma hääl ühele või mitmele kandidaadile siin.

02.02.2018
Elu korrastab ka raamatute lugemist
31. jaanuaril oli koos Kuusalu raamatukogu nõukogu. Arutati raamatukogu filiaalide sulgemist Hirvlis ja Viinistul. Põhjuseks, nagu paljude sulgemiste puhul Eestis ikka, kasutajate vähesus. Antud juhul aga probleemi pole. Elu on ju üha mobiilsem, ning inimesed küladest käivad sageli Kuusalus, kus astuvad läbi ka meie “keskraamatukogust”. Keegi heast lugemisvarast seega ilma ei jää. Kuusalu raamatukogul jäävad tegutsema veel Joaveski, Kõnnu, Kolga ja Vihasoo filiaalid. Näeb, mis elu nendega teeb!

31.01.2018
Viiega lõppevad eluloolised daatumid

Eduard Ahrensi läheneva 215. sünniaastapäeva eel ilmus Omniva "Minu mark" tellimusena (0009149) üks poogen riigisisese tariifiga postmarke Kuusalus 2017. aastal avatud öise Eduard Ahrensi mälestusmärgi kujutisega. 2018. aastal täitub Ahrensil veel rida viiega lõppevaid eluloolisi daatumeid - 195 aastat Tartu Ülikooli usuteaduskonna lõpetamisest, 175 aastat tema grammatika esimese trüki ja 165 aastat teise trüki ilmumisest, 155 aastat surmast.

28.01.2018
Lahemaa lahedad inimesed arutasid oma kodupaiga asju
26. jaanuaril olid Palmse mõisas koos ligi paarkümmend Lahemaa inimest, kes võtsid Ave Pauluse juhtimisel kõneks rahvuspargi kultuuripärandi valdkonna lähiaastate plaanid. Arutlusringis tuletati meelde, mida väärtuslikku kõik siinmail leidub - nii tööstusobjekte kui ajalooliste isikutega seotud paiku ja omanäolisi elukeskkondi. Seda kõike tuleb edaspidigi väärtustada, teadvustada ja tutvustada. Kuidas - see oligi arutluse teema. Laurentsiuse Selts oli kokkusaamisel uudistajana esindatud.

21.01.2018
Nad laulsid suust ja südamest
20. jaanuaril kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad. Lisaks juba detsembris ühingu poolt Kuusallu annetatud Aasta 2017 korraldaja tiitlile tuli nüüd meie kihelkonda lisa. Panuse eest kultuuriruumi sai aasta koori tiitli Kolga-Kuusalu Kammerkoor (dirigent Taavi Esko), kelle 2017. aasta tegemiste hulka kuulusid koori 30. sünnipäeva tähistamine mitmete kontsertidega ja CD «Ma laulan suust ja südamest» väljaandmine.

 
10.01.2018
Eduard Ahrens ja eesti keele õpe soomlastele
Soomes ilmus Tuglase seltsi ajakirjas "Elo" (number 1/2018) keeleteadlase Hannu Remese artikkel Eduard Ahrensi ja Elias Lönnroti kohta. Huvitavast artiklist on muu hulgas lugeda, et Ahrensi grammatika oli põhiliseks allikmaterjaliks Helsingi ülikooli soome keele lektorile ja ühele teenekaimale soome rahvaluuleuurijale baltisaksa päritolu Julius Leopold Fredrik Krohnile (1835 - 1888) Soome esimese eesti keele õpiku koostamisel, mis ilmus 1872. aastal. Hr Remes, kes on Emakeele seltsi välisliige, võttis osa Eduard Ahrensi mälestusmärgi avamisest mullu lauritsapäeval ja tegi keelekonverentsil Kuusalu rahvamajas ettekande. Vastilmunud “Elo” artikli juures on illustratsioonideks pildid Ahrensi grammatikast ja vastavatud mälestussambast.
 
06.01.2018
Laurentsiuse Seltsi tänati Aasta Teo eest

Täna toimus Kuusalu valla iga-aastane tänuüritus, millel tunnustatakse eelmisel aastal silma paistnud kultuuri-, haridus- ja sporditegijaid - nii üksikisikuid kui seltse. Kuusalu vallavanem U. Kirtsi andis meie Seltsile üle vallavalitsuse tänukirja ja keraamilise vaasi Aasta Tegu.