23.12.20
Tervitusi sõpradelt
From "Baltische Baudenkmaeler" to "Laurentiuse Selts": look back to succesful restoration in 2019 and 2020 and rejoice! And have a likely prosperous year coming. For Baltische Baudenkmaeler it was an interesting year with many weeks spent while constructing a website for my society that was born on Oct. 25th. Here is the address: https://baltische-baudenkmaeler.de
 
22.12.2020
"Lähivõrdlusi - Lähivertailuja 30"
Novembris ilmus Eestis eesti-soome keeleartiklite ja meenutuste kogumik "Lähivõrdlusi - Lähivertailuja 30". Meie Ahrensi konverentside esineja hr Hannu Remes vormistas selle jaoks läinud aasta suvel Kuusalus peetud ettekande alusel artikli "Eduard Ahrens ja suomalaiset". Ahrensit ja Kuusalu pole Soomes unustatud! Laurentsiuse Selts igatseb oma Soome sõpru 2021. aasta VIII Eduard Ahrensi konverentsile ja soovib neile häid Jõule ning õnne uuel, 2021. aastal! 
 
17.12.2020
Viimased pintslitõmbed tehtud
16. detsembri hommikul lõpetasid Similar OÜ töömehed ja -naised  Kuusalu pastoraadis käesoleva aasta tööd. Rohkem kui pooled hoone esimese korruse ruumidest on remonditud ja kohati restaureeritud. Auväärne hoone on nüüd sobiv ka esinduslikumate ürituste korraldamiseks. Töid koordineerinud Laurentsiuse Selts on tänulik kõikidele, kes asjale kaasa aitasid, kuid eeskätt suure vaeva nägijale Similar OÜ-le. 40000 eurot avalikest allikatest 2020. aastal eraldatud raha on igati heaperemehelikult ja perspektiivitundega kasutatud. Ülevaate tehtus annab 16. detsembri "Sõnumitooja".
  
14.12.2020
Aruhärma mälestusmärk uues asukohas
Kuusalu Muinsuskaitse Selts taastas 1994. aastal Järvi järvede ääres nüüdsel Kaitseväe keskpolügoonil 1941. aastal punaväe haarangutes langenud Eesti sõjaväelenduritele 1942. aastal püstitatud ja nõukogude ajal hävitatud mälestuskivi. Sellest ajast alates on KMS koos Eesti Õhuväega korraldanud kivi juures igal aastal mälestusürituse, mille tseremoonia on sisaldanud 1941. aasta sündmustega seotud Aruhärma tragöödia meenutushetke. On käidud Aruhärma mälestusmärgi juures. Olgu teadmiseks, et käesoleval aastal paigutati see mälestusmärk veidi teise kohta. Aruhärma talust ja 1941. aastal seal juhtunust saab lugeda Ants Miidla käesoleval aastal kirjutatud artiklist ajalehes "Sõnumitooja". 
 
12.12.2020
Pastoraadi kasutatavus talvisel ajal on järgi proovitud
Nüüdseks on Kuusalu pastoraadi mitmed esimese korruse ruumid saanud kasutuskõlblikeks, tööle on pandud gaasikatla toitel põrandaküte. 12. detsembril külastas pastoraati EELK peapiiskop Urmas Viilma koos saatjatega. 
 
20.11.2020
Kamm, tunnikontroll ja valeraha ...
... ning mitte ainult need asjad, vaid palju muudki on välja pandud Kuusalu raamatukogus avatud näitusel. Saab näha kurioosumeid, mida raamatukogutööjad on tagastatud raamatute vahelt paljude aastate jooksul leidnud, ning mida keegi pole hiljem otsimas käinud. Näitus nendest veidravõitu leidudest ning Kuusalu raamatukogu ajaloost üldisemalt avati seoses varaaida sajanda aastapäevaga. 20. novembril olid kaetud lauadki, ning kõik külastajad said juubelimaiustest osa. Laurentsiuse Selts soovib Kuusalu raamatukogu töökale perele palju õnne ja jätkuvat hoolt lugejate teenindamisel!   
Kuusalu raamatukogu 100. (Fotod S. Valdmaa)
 
03.11.2020
Lepnurme linn Kuusalu
Nii pani professor Andres Uibo täna ette hakata nimetama Kuusalu alevikku. Nõnda tähtsustatakse näiteks Saksamaal oma muusika suurmehi (vt Bachstadt Arnstadt). Professor Hugo Lepnurm oli läbi ja lõhki kuusalulane. Seni on Kuusalu kirikusse paigaldatud tema vitraažaken (2019) ning Kuusalu vald annab välja Lepnurme nimelist stipendiumi. Täna oli Kuusalu Kunstide Kooli Lepnurme nimelises oreliga saalis pidulik aktus, millega tähistati koolile ametlikult Hugo Lepnurme nime omistamist. Kohal olid kooli endised ja pragused töötajad ja juhid, Lepnurmede suguvõsa esindajad ning külalisi. Kontserdil, mille repertuaaris andis tooni Lepnurme looming, esinesid Eesti tuntud muusikud. Fuajees avati kooli kunstiõpetaja Sirje Simsoni seinamaal
Sirje Simsoni seinamaal Lepnurme Kuusalu Kunstide Kooli fuajees. (Foto S. Valdmaa)
 
03.11.2020
Veel kuus kuud on jäänud ...
... 2021. aasta maikuuni. Siis, sada aastat tagasi, avati 16. mail Kuusalus Eesti esimene Vabadussõja mälestussammas. Täna oli Kuusalu rahvamajas koos väike toimkond, kes selle sündmuse äramärkimise plaani pidas. (Mälestussamba avamisest 1921. aastal loe siit.)
 
31.10.2020
Šnitti võtmas
31. oktoobril käisid Kuusalu pastoraadi taastajad naabrite juures Anija mõisas šnitti võtmas, et kuidas Anija rahvas on oma muinsuskaitsealuseid hooneid nüüdseks taastanud. Kuusalu külalisi võttis vastu sihtasutuse Anija Mõisa Haldus tegevjuht Janne Kallakmaa, kes ise elab samuti Kuusalu kihelkonnas. Käisime läbi kõik mõisa ruumid keldrist teise korruseni. Nähtu on vägev! Mõndagi, kuidas ja mida Anijal tehtud, sai üles pildistatud ja teadmiseks võetud. Aitäh kogemuste jagamise eest! Mastaap on Anijal muidugi teine, kuid kõik oli huvitav ja kasulik - vanad põrandad, laed ja seinad, uksed, trepid ja toad tervikuna. Meie põrutame ka muudkui edasi!
 
Mida oli näha Anija mõisas. (Fotod S. Valdmaa) 
 
24.10.2020
Kõik teed viivad ...
24. oktoobril Tartus toimunud Jaan Tõnissoni Seltsi juhatuse koosolekul osales ka Laurentsiuse Seltsi esimees. Osalemine oli küll hoopis teises seoses ja muudel eesmärkidel, kuid ühtäkki tulid ootamatult jutuks ka Eduard Ahrensi konverentsid. (Inimesed ja toimetamised on ju meie riigis mitutpidi seotud.) JTS juhatuse liige tegi ettepaneku korraldada üks eesti keelele pühendatud konverents nendega koos. See on väga tore mõte, mis väärib edasiarendamist. Jaan Tõnisson oli kauaaegne "Postimehe " väljaandja ning Eesti riigi hea käekäigu eest hoolitseja. Täna vajab tõnissonlikku ergast suhtumist eesti keele tulevik. Vot niimoodi viis hoopis üks teine tee Tartusse lõpuks Kuusallu välja. Vaatame, missugune saab olema 2021. aasta VIII Eduard Ahrensi konverents!
Laurentsiuse Seltsi esimees Jaan Tõnissoni Seltsi juhatuse koosolekul. (Foto M. A. Udikas)
 
23.10.2020
Roerichi pakt ja maailm
Niisugust nime kandis 23. oktoobril 2020 Tallinnas Mustpeade majas toimunud rahvusvaheline konverents. See oli pühendatud ÜRO asutamise 75. ja Roerichi Pakti allakirjutamise 85. aastapäevale. Konverentsi korraldasid Eesti Roerichi Selts ning Eesti Roerichi Pakti ja Rahu Lipu komitee. Rahvusvahelised esinejad ja osalejad nagu ÜRO peasekretär Antonio Gueterres jt tegid videopöördumised. Eestipoolsed esinejad olid kohapeal. Nendeks olid meie tuntud kultuuriinimesed David Vseviov, Jüri Kuuskemaa, Peeter Vähi, Tiit Aleksejev, Tiit Pruuli. Laurentsiuse Seltsi esimees tegi ettekande Eduard Ahrensi kultuuriteost eesti keele kujundamisel kultuuri- ja riigikeeleks. Kuna konverents jagati videosildade kaudu üle maailma, siis levis sõnum Kuusalust kaugele. Ahrens ja Kuusalu pälvisid ja pälvivad tähelepanu ning kogusid ja koguvad tuntust. Laurentsiuse Selts tänab konverentsi korraldajaid kutse ja võimaluse eest osaleda ning esineda niivõrd autoriteetsel üritusel.
Esinejate paneeldiskussioon, moderaator D. Vseviov. (Foto S. Valdmaa)
 
02.10.2020
Tamme istutamine
02. oktoobril toimus Väike-Maarjas see, mis pidanuks toimuma juba 24. veebruaril - Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinna üleandmine. 1989. aastal sisse seatud auhinna 40. laureaadiks sai keeleteadlane Helle Metslang, kes traditsiooni kohaselt istutas keeletammikusse omanimelise puu, ning pidas seltsimajas toimunud konverentsil ettekande, mille teemaks oli "Mitmetahuline eesti keel". Laurentsiuse Seltsi esindaja osales üritusel, ning õnnitles meie koostööpartnerit kõrge tunnustuse puhul.
 
Laureaat tamme istutamas. Noorte vestlusring eesti keele tulevikust. (Fotod S. Valdmaa)
 
30.09.2020
"Ahrens oli tugev usuvõitleja, aga ta tahtis seda teha õiges eesti keeles" (Mati Hint Kuusalus, 10.08.2017)
30. septembril 2020 allkirjastasid poolsada mitmete institutsioonide esindajat Tallinnas ühispöördumise Eesti rahva poole. Pöördumises antakse teada eestikeelse piibli 300. juubeliks selle eesti keele ja kultuuri arengu jaoks väga olulise raamatu uuest tõlkimisest. Laurentsiuse Seltsi esindaja oli kutsutud ühispöördumisele alla kirjutama ja arvati ka moodustatud koostöökogu liikmeks. 
Sulev Valdmaa ja Einike Pilli ühispöördumisele allkirja andmas (Foto Urmas Roos)
 
27.09.2020
Kutse maksev piletina
Laatadelt võib ikka leida igasugust väärt kraami. Näiteks mett moka peale ja vanavara. 2020. aasta Liiva laadal oli müüki pandud huvitav ajalooline dokument. Kutsekaart, millel kaanepildiks ehtne pliiatsijoonistus ja sees korraliku käekirjaga tindiga kirjutatud tekst, mis kutsus Kuusalu mittetäieliku keskkooli pidu-õhtule. See kutsekaart on nüüd Laurentsiuse Seltsi valduses. Kahjuks pole kutsel, mis maksev ka piletina, kirjas selle piduõhtu toimumise aastat. Võibolla oskab keegi asjale veidi valgust heita? Kuusalu mittetäielik keskkool eksisteeris 1944 - 1950.
 
27.09.2020
Laadalised juba varakult platsis
Madisepäeva ja mihklipäeva vahelisel pühapäeval peeti Kuusalu kihelkonnas Kahala külas taas laata. Nn Liiva laadad olid üle maa tuntud enne Teist maailmasõda. Nõukogude ajal laata muidugi pidada ei olnud võimalik. Kunagine traditsioon taastati 2019. aastal, ning 2020. aasta laat tõi taas kokku hulga kauplejad mitmelt poolt Eestist, kellest mõned olid kohal juba üsna varkult. Küllap oli ostjategi hulgas kaugemalt tulnuid.
 
10.09.2020
Seeneäitus koolis
Täna oli Loksa Gümnaasiumi fuajees seenenäitus. Näha sai Kuusalu kihelkonna seeni, millele kõik kindlasti ise nime anda ei oska. Nüüd oli vaatamiseks ja tutvumiseks mitu lauda täis erinevaid seeni - söödavaid ja mittesöödavaid. Nimed nii eesti kui vene keeles juures. See ju nii loodus- kui ka tükk praktilist keeleõpet.
 
 
 
04.09.2020
Vorst vorsti vastu
Niisugune rahvalik ütlus tuli meelde seoses tänase sündmusega. Alles see oli, kui Laurentsiuse Selts korraldas VII Eduard Ahrensi konverentsi, ning kutsus ärkamisaegsest õppekirjandusest rääkima Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi peavarahoidja. Täna avas EPAM oma ruumides Tallinnas Estonia puiesteel näituse, millega tähistatakse 100 aasta möödumist Avalikkude algkoolide seaduse kehtestamisest, ning kutsus omakorda kõnelema Laurentsiuse Seltsi esimehe. LS esimees on alates Eesti taasiseseseisvumisest tegelenud oma põhitööna kodanikuhariduse/ühiskonnaõpetuse edendamisega Eesti üldhariduskoolides. Sellest, kuidas saja-aasta tagune seadus tänagi meie kodanikuharidust mõjutab, ta rääkiski.
     
29.08.2020
Õnnitlused Soome kolleegidele!
Möödunud aastal esinesid VI Eduard Ahrensi konverentsil, mis korraldati Eesti-Soome kultuurikonverentsina, lektoritena pr Auli Hakulinen ja hr Hannu Remes Soomest. Nüüd on saanud teatavaks, et mõlemad auväärt keeleteadlased on valitud saja-aastase Emakeele Seltsi auliikmeteks. Laurentsiuse Selts õnnitleb pr Hakulist ja hr Remest!   
 
28.08.2020
TÄHELEPANU! Muudatusest meie kodulehe fotokogudes
Laurentsiuse Seltsi koduleht on nagu Seltski kümne aastane. Siinses mahukas depositooriumis on materjale, mille kättesaadavus hakkab nüüd ajale jalgu jääma. 2006. aastal loodud keskkond "Nagi", kuhu on talletatud kuus meie kodulehe fotoalbumit, lõpetab 01. oktoobrist 2020 tegevuse. Need albumid avanevad praegu veel kodulehe külastajatele siit-sealt linkidelt uudiste arhiivis.
"Nagis" on praegu ja avanevad seal albumid:
Kontsert Leesil 14. detsembril 2014 (14.12.2014 uudis. Pilte Tartu Ülikooli Naiskoori Tallinna Vilistlaskoori, Eesti Meestelaulu Seltsi Tallinna Meeskoori ja Eesti Õpetajate Meori kontserdist.)
Kummardus Ahrensile (31.03.2015 uudis. Pilte 30.03.2015 Tallinnas Teaduste Akadeemia saalis toimunud konverentsilt "Kummardus Ahrensile".)
Kuusalu kihelkonna taimi (25.06.2016 uudis. Album fotodega tavalistest ja ka haruldastest taimedest, mis meie kihelkonnas kasvavad.)
Eduard Ahrens pronksi! (15.08.2016 uudis. Fotod Ahrensi mälestusmärgi modelleerimisest Seaküla Stuudiotes.)
Kuusalu kiriku 19. sajandi laiendusprojekt (05.04.2017 uudis. Illustratsioonid Sven-Olav Paaveli artikli juurde Kuusalu kiriku 19. sajandi laiendusprojektidest.)
10. august 2017 (14.08.2017 uudis. Eduard Ahrensi mälestusmärgi avamise üritused Kuusalus lauritsapäeval 2017 pildistatuna viie inimese poolt.)
Kellel on nende piltide vastu huvi, saab neid "Nagist" veel kuu aja jooksul vaadata ja alla laadida. See on autorite poolt lubatud. Kogu sealne arhiiv on ka Seltsi poolt talletatud, kuid praegused lingid kodulehel piltide juurde katkevad 01. oktoobril.
  
10.08.2020
Aberdeen 1662
Ahrensi konverentsi järgne õhtune kontsert tõi Kuusalu kirikusse rohkesti kuulajaid. Tore, et möödunud aasta Haapsalu vanamuusikafestivali jaoks ette valmistatud kava ei jäänud mulluseks ainuettekandeks, vaid paelus kuulajaid ka tänavu.
Anonüümse autori laulu "Wo worth the time" saab kuulata siit.
 
 
10.08.2020
VII Eduard Ahrensi konverents õnnestus ja oli ka pöördeline
Laurentsiuse Seltsi käesoleva aasta konverents "Kooli poole" õnnestus. Kõik ettekanded olid nauditavad ja harivad. Põnevust lisasid EPAMi välja pandud vanad kooliraamatud. Konverentsi kahe osa vahel kuulati kaunist muusikat ja kinnitati keha. Pearoaks oli traditsiooniline mulgipuder, magustoiduks Laurentsiuse Seltsi 10. aastapäeva tähistav pealinnast toodud juubelitort. Konverentsi tegi aga pöördeliseks see, et üritust austas oma kohalolekuga Riigikogu esimees hr Henn Põlluaas, olles esimene Eesti kõrge riigiametnik, kes sellega Ahrensi elutöö tähtsut rõhutas. 
Kõik tundsid headmeelt Kuusalu pastoraadi paranenud võimaluste ja väljanägemise üle. Seekord oli soovijail nauding süüa lõunat vabas õhus- pastoraadi korrastatud siseõues.
Käesoleva aasta konverentsi toetasid Kuusalu vald, Loksa linn, Veljo Tormise kultuuriselts ja Jaan Tõnissoni Instituut.  
 
Konverentsilõuna vabas õhus. Kümnekilone juubelitort. (Fotod S. Valdmaa)
 
07.08.2020
90 aastat tagasi sündis meie kihelkonnas
Kõrveaial ...      
helilooja Veljo Tormis, ning täna oli seal sel puhul suurejooneline muusikaline sündmus. Annab tagantjärelegi arvata ja arutada. (Muuseas - lageraie tuli seekord kasuks.)

05.08.2020
Mis on sarnast Kuusalul ja Tamsalul?
Kuusalu ja Tamsalu nimedest võiks kumada loodus - kuusesalu ja tammesalu. Ilma tingiva kõneviisita on kindel see, et nii ühe kui teise rahvas on kanged puudeistutajad. Tamsalulased rajasid 2018. aastal Eesti Vabariigi 100. aastapäeva auks oma linna tammiku, ning kuusalulased on järjekindlad oma kuusiku istutamisel. Kuusalu laulupeo kuusik rajati 1969. aastal, mil möödus 100 aastat esimesest laulupeost (kust ju osagi võeti). 05. augustil 2020 tulid kihelkonna muusikakollektiivide ja seltside esindajad kuuskedele lisa istutama. Selle teoga anti au meie kandi helilooja Veljo Tormise mälestusele, kelle sünnist möödub 07. augustil 90 aastat. Rahvast oli palju koos ja Laurentsiuse Seltsi liikmed istutasid samuti oma puu. Puud istutatud, mängiti pilli ja tantsiti, söödi kringlit. Oma kuuse eest tuleb meie Seltsil nüüd hoolt kanda. Väikest hetke Laurentsiuse Seltsi puu istutamisest näeb siit.   
 
 
28.07.2020
"Aarensikeelseid" õpikuid ja muud koolivara ...
saab näha (ja võibolla ka käega katsuda) VII Eduard Ahrensi konverentsi ajal 10. augustil Kuusalu pastoraadis. Õpikute väljapanek on toeks konverentsi kaaskorraldaja Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi poolsele ettekandele ärkamisaegsest õppekirjandusest. Kõik on kutsutud kuulama ja vaatama. Andke palun ainult konverentsile tulekust teada, et toole saaks parajalt panna.
  
 
26.07.2020
Jääb oodata vaid rohu kasvu
Kuusalu pastoraadi tagaõue talgud toimusid küll 18. juulil, kuid üht-teist jäi veel teha. Nüüd on nädal möödunud ja see üht-teist ka ära tehtud. Romantilise hõnguga oaasi Kuusalu südames saab nüüd samuti kasutada. Istumisvõimalusedki loodud. Jääb oodata vaid rohu kasvamist paljastele mulla- ja liivapindadele. Olete kõik oodatud lauritsapäeval kell 13:00 pastoraadis algavale VII Eduard Ahrensi konverentsile "Kooli poole" ja kell 18:00 kirikus algavale kontserdile "Aberdene 1662", millel esinevad Maria Valdmaa ja Mikko Perkola. Konverentsi vaheajal ning kontserdi eel jääb aega omavaheliseks lemiseks ning kehakinnituseks.
 
19.07.2020
Kihelkonnas kõik uksed vallali
Sõidad ringi ja muudkui igale poole kutsutakse sisse.    
 
18.07.2020
Talgulisi pildistatagu võimalikult ikka töö juures ja tööriietuses (ERA 1938)
Laupäeva keskpäeval tuli Kuusalu pastoraadi tagaõue korrastamise talgutele paarkümmned inimest kokku. Oli Laurentsiuse Seltsi liikmeid, Korp! Rotalia liikmeid, Kuusalu elanikke. Mehed, naised ja lapsedki tegid kokku neli tundi tööd, ning selle järel omandas pastoraadi õu hoopis parema väljanägemise. Mis andis ära vedada, see veeti ära, mis andis paremini paigutada, see paigutati paremini. (Ringi sagivaid inimesi näeb siit!) Teha jäi aga veel. Soovijad said pika raske rassimise järel ennast veel õuepealses kuumas saunas korralikult läbi hautadagi. Laurentsiuse Selts ja EELK Laurentsiuse kogudus on inimestele nende pühendumuse eest väga tänulikud!  
 
17.07.2020
Sõnadetagi selge
 
14.07.2020
Tulge oaasi rajama!
Laurentsiuse Selts tahab rajada Kuusalu südamesse oaasi. 18. juulil kell 2 päeval tulevad mõned Korp! Rotalia liikmed Kuusalu pastoraadi tagaõue, et teha seal ca 4 tundi heakorratöid. Selle ajaga peaks saama õue küll oaasi taoliseks muuta. Abikäsi on aga kindlasti juurde tarvis, ning sellepärast on kõik oodatud kaasa lööma ainulaadses oaasi rajamise ettevõtmises!
 
13.07.2020
Head Tormise aastat soovides
Helilooja Veljo Tormise 90 sünniaastapäeva tähistamise auks on võimalus tulla helilooja sünnikoju vaatama etendust „Lindude äratamine!". Lavastajateks Tormise loomingut ühed paremad lavastajad Anne Türnpuu ja Eva Koldits.
Tulge etendust vaatama!
Piletid Piletilevist ja tund enne etenduse algust Kõrveaialt.
 
12.07.2020
Nagu igal aastal alates 1994-ndast
Laupäeval 11. juulil koguneseid punaväelaste haarangus 1941. aastal langenud Eesti sõjaväelendurite mälestust kalliks pidavad inimesed, Eesti patrioodid, taas Järvi järvede ääres Kuusalu Muinsuskaitse Seltsi eestvõttel paigaldatud mälestuskivi juures. Päev nagu see on olnud juba üle veerand sajandi. Ikka päikesepaiste, lipud ja tseremoonia, ühine söömaaeg. Käesoleva aasta nüüdseks leevenenud eriolukord lubas kõike seda.   
 
03.07.2020
Kus on, sinna tuleb juurde
Kuusalu vallavalitsus eraldas sel nädalal Kuusalu pastoraadi sisetööde jätkamiseks suurema summa raha. Riigieelarvest saadud raha eest planeeritud tööd said just valmis. Nüüd on hea meel, et nn ühe soojaga saab edasi minna. Kui seni on suudetud väga suure hoone sees teha kosmeetilist laadi töid, mis on ruumide välimust lihtsalt parandanud, siis nüüd saab ca 130 ruutmeetrit põrandaid kiviparketi katte ning neli ruumi, sh suur saal, viisaka lae. Loodame, et veel üht-teist mahult väiksemat, kuid silmale olulist saab samuti tehtud. Laurentsiuse Selts ja EELK Laurentsiuse Kogudus on tänulikud!   
 
01.07.2020
Kuusalu vanas pastoraadis saab taas üritusi korraldada
Niisuguse pealkirja all avaldas 01. juuli ajaleht "Sõnumitooja" loo sellest, kuidas ja mida on Laurentsiuse Seltsi korraldusel Kuusalu pastoraadis tänu Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale meile riigieelarvest võimaldatud 10000 euro eest ära tehtud. Artikli juures on illustratsiooniks foto hoone hetkel kõige põnevamast kohast - mantelkorstna alusest mõnes mõttes aatriumist. 

Artikli pealkiri vastab tõele, sest värvi, krohvi ja puidukaitsevahendite lõhn pole veel õieti hajudagi jõudnud, kuid juba on Laurentsiuse Selts pidanud pastoraadi saalis oma 2020. aasta aastakoosoleku, seal on toimunud ühe kuldmedaliga lõppenud gümnaasiumistuudiumi tähistamine ning mõnel pühapäeval on kirikus lõppenud jumalateenistuse järel olnud pastoraadis kaetud kohvilaud.

Kõik koosviibimised on nagu kord ja kohus jäänud osavõtjaskonnalt väiksearvulisteks ja inimesed on pidanud ruumides üksteisega väärikat distantsi.

27.06.2020                                                                                        VII Eduard Ahrensi konverentsi kava koos!                               Pärast kevadist ootamatut pausi on siis ära jäänud VII Eduard Ahrensi konvernts tulekul. See toimub lauritsapäeval 10. augustil. Aega konverentsini veel on ja kavas võib tulla muutusi, kuid algus on kell 13.00. Avasõnad „Kümme aastat Laurentsiuse seltsi” ütleb Seltsi esimees. Ettekannetest saab kuulda "Tähelepanekuid kirjaviisi muutustest vanadel hauatähistel" - Pille Arnek, kirjastuse Avita õppekirjanduse toimetaja ja autor; "Loendamisest vanas kirjakeeles ja murretes" - Jüri Viikberg, Eesti Keele Instituudi vanemleksikograaf; "Ärkamisaegsest õppekirjandusest" - Marga Lvova, Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi peavarahoidja;"Eesti keele õpetamisest eesti koolis saja aasta jooksul" - Katrin Kalamees-Ruubel, EMTA lektor, Laurentsiuse Selts; "Eesti kirjandusest loobumise programm" - Maarja Vaino, Tallinna Kirjanduskeskuse direktor; "Kooli pidamisest Ahrensi ajal ja kaasajal" - Urve Läänemets, EMTA lektor, Laurentsiuse Selts.

Konverentsi on kaheosaline. Vaheajal kell 14.30 saab kuulda väikest kontsert Maimu Jõgedalt - akordionistilt, kelle mäng viib meid radadele, kuhu tahaks lõpmata pikaks ajaks ilu nautima jääda. Kontserdi järel saab keha kinnitada pastoraadihoones traditsiooniliselt pakutava mulgipudruga. 

Konverentsi modereerib Tõnu Tender, Eesti Keele Instituudi direktor. Ettekannete järel kell 17.00 on võimalus vabaks vestluseks.

Kell 18.00 on konverentsil osalenud ja muu publik oodatud kontserdile „Aberdene 1662” Kuusalu kirikus. Laule Šoti- ja Inglismaalt esitavad Maria Valdmaa (sopran) ja Mikko Perkola (viola da gamba, Soome). Kontserdi esittekanne oli Haapsalu vanamuusika päevadel 2019.

Palume teatada osavõtust 3. augustiks 2020 Laurentsiuse Seltsi esimehele, hr Sulev Valdmaale aadressil valdmaasulev@gmail.com.

19.06.2020                                                                                   Tagasi lätete juurde                                                                        Kui Riigikogu otsustas 1934. aastal muuta 23. juuni riiklikuks pühaks, siis oli algusaegade Võidupüha kohalik sündmus. Vaid meie riigi 20. juubeli aastal 1938 olid pidustused laialdased. Taasiseseisvumise järgsetel aastatel on Võidupühast saanud meie rahva ülemaaline iseseisvustahte kinnitus. Käesoleval aastal on inimesi kutsutud üles suuri jaanitulesid mitte korraldama ja  nagu algusaegadel kohalike lõketega piirduma. Taasiseseisvumisajal alguse saanud tuletoomis- ja -jagamistseremoonia leiab aga ikka aset. Tänavu toimub varasema maakaitsepäeva asemel Jüris Harjumaa tulejagamise lihtsam tseremoonia. Sealt saabub võidutuli ka Kuusalu kihelkonda. Kell 14.30 on tule jagamine ja tseremoonia Valkla kivi juures ning kell 15.00 Kuusalu kalmistul Vabadussõja ausamba juures. Tuli jääb nii Valklas kui Kuusalus laternatesse põlema, kust igaüks saab õhtu jooksul tulla oma küünla või laternaga seda koduste jaanitulede läitmiseks ammutama.

16.06.2020                                                                                     2020. aasta lauritsapäeva kavandamine                                   Kuusalu rahvamajas oli täna nõupidamine traditsioonilise lauritsapäeva tähistamise asjus. Piiranguid jälgides toimuvad üritused ka käesoleval, erakordsel aastal. Need saavad alguse 5. augustil ja lõppevad lauritsapäeval 10. augustil. Tänavused tähtsündmused seonduvad Veljo Tormise juubeliga. Laurentsiuse Selts korraldab oma panusena nüüd 10. augustil juba kevadel toimuma pidanud Eduard Ahrensi VII konverentsi "Kooli poole". Meie juubeli ära märkimiseks saab Selts võimaluse istutada laulupeo kuusikusse puu.

13.06.2020                                                                                     Laurentsiuse Seltsi kümnenda juubeli aasta üldkoosolek              Otsekui juubelikingitusena said Laurentsiuse Seltsi juubeliaasta üldkoosoleku eelseks õhtuks tehtud suured tööd Kuusalu pastoraadis, mis on Seltsi juriidiliseks aadressiks. Üldkoosolek viidi seega läbi juba värvi järgi lõhnavates ruumides. Ekskursioon uuenenud ruumides, sinna juurde kuuluvate legendide rääkimine ja hoone tulevikuplaanide pidamine olid üheks oluliseks koosoleku päevakorrapunktiks. 2019. aasta oma kahe Eduard Ahrensi konverentsiga, Seltsi neljanda vaatefilmi valmimisega ning pastoraadi suure saali renoveerimine vääris seltsi liikmete arvates lausa hinnet "väga hea". Kinnitati 2019. aasta majandusaasta aruanne.

12.06.2020                                                                                     Vana hoone uus hingamine                                                           Tööd, mida tehti Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ettepanekul 2020. aasta riigieelarvest Laurentsiuse Seltsile Kuusalu pastoraadi renoveerimis- ja restaureerimistööde jätkamiseks eraldatud rahade eest, kestsid kaks kuud. 8. aprillil tehti esimeses järjekorras seest puhtaks mantelkorsten, ning 12. juunil riputati viimase tööna eksponeerimiseks üles põhjaliku puhastuskuuri läbi teinud Kuusalu pruudivaip. Vahepealsesse aega mahtusid WC-de ehitamine, ühe väikese toa taastamine, hoone kesksete vestibüülide seinte renoveerimine ja neisse uue elektrisüsteemi rajamine. Nüüd võib öelda, et Kuusalu vana pastoraat on ärganud uuele elule. Juba on tulevaste ürituste kalendris üht-teist kirjaski.            

05.06.2020                                                                                     Raua needmine ja muu Kuusalu kandi mehe looming virtuaali       Juba Veljo Tormise eluajal tekkis idee koostada Kuusalu kihelkonnas Kõrveaial sündinud helilooja loomingu internetipõhine infobaas. Nüüdseks on Veljo Tormise kultuuriselts seda ideed tublisti edendanud. 20. maiks 2020 konkursile esitatud 63 võistlustöö hulgast valiti välja Veljo Tormise Virtuaalkeskuse logo. Keskus avatakse ametlikult V. Tormise sünnipäeval 07. augustil tema sünnikohas Kõrveaial. Keskuse kohta saab lugeda keskuse kodulehelt. 

29.05.2020                                                                                   Seitse koma seitse ruutmeetrit usinate naiste näputööd        Kuusalu pastoraadi ennistustööde käigus õnnestub ehk uut hingamist anda mõnelegi varasemalt kasutuses olnud aga nüüd juba aastaid oma teist võimalust ootavale esemele. Üheks niisuguseks "ootajaks" on vaip, mille kohta Kuusalu koguduse kroonikaraamatus on ülestähendus 1958. aastast: "Koguduse naispere on valmistanud altariesise vaiba, tikitud villaste lõngadega suuruses 3,20x2,40m. Selle juures on töötanud palju inimesi, ligi 50, kellel kunagi aega. Lõngade värvimine ja töö üldine korraldamine on eeskätt Johanna Salumäe ja tütarde mureks." Nn pruutpaari vaip valmistati 1957.a. sügisel-talvel ja võeti kasutusele 2.veebruaril 1958.a., kui oli kiriku keskkütte sisseõnnistamine. Praegu tahab see esmalt pika seismise järel korralikult tuulutamist ja puhastamist saada. (Andmete täpsustamise eest on Laurentsiuse Selts tänulik pr Ester Paenurmele. Pikemalt saab pruudivaibast lugeda siit.)

22.05.2020                                                                                       Ka igivanade hoonete juures toimub kogu aeg midagi                1929. aastal pandi XIII sajandi lõpust pärit ja korduvalt ümber ehitatud Kuusalu kirikule uus punastest tsementkividest katus. Varem oli olnud katuse kattematerjaliks puit. Iga asi tahab puhastamist ja kohendamist. 2020. aasta maikuus on kiriku katusel toimetamas mehi, kelle tegevust jälgib kukk hoone idapoolse tornikese otsas. Midagi halba teoksil ei ole. Lihtsalt ligi saja-aastast katust puhastatakse samblast. Töömeeste sõnul olevat katus muidu päris rahuldavas seisukorras.

19.05.2020
Käesoleval aastal Lendurite kivi juures                                        Alates 1994. aastast Kuusalu Muinsuskaitse Seltsi algatusel toimunud iga-aastane mälestusüritus leiab tänavu aset kitsamates tingimustes. Eesti Vabadusvõitlejate Liidu veteranid soovivad Lendurite kivi juurde minna laupäeval 11. juulil 2020. Seal käies on kõikidel tarvis järgida koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud nõudeid.

29.04.2020
Laurentsiuse Selts sai täna 10 aastaseks                              Laurentsiuse Selts asutati linnuristipäeval 29. aprillil 2010 Kuusalu pastoraadis. Asutajaliikmeid oli neli. Tahtsime seda sündmust tänavu ära märkida Eduard Ahrensi 7. konverentsiga. Eriolukord tõi plaanidesse muutuse. Ehk õnnestub nii konverents kui juubelijutt sel aastal edaspidi siiski maha pidada. Võibolla saab see toimuma üha paremasse korda saavas pastoraadis. Seal taastatakse praegu nii paarisaja-aastaseid originaalpõrandaid kui luuakse restaureerimisprojekti kohaselt uut.  

 Käiku lähevad vanad põrandalauad, ning töödeks läheb vaja ka uut puitu. (Fotod S. Valdmaa)

20.04.2020
Vana väärindamine käib kihelkonnas siin ja seal  
Möödunud aasta 23. novembrist on meie Seltsi lehel uudis, et Juminda poolsaare rahvas otsustas päästa ajaloolise Leesi poe. Pole möödunud poolt aastatki, ning juba on väärt vara omandatud ja ennistustöödki tuhinaga käima läinud.
 
02.03.2020
Ajakirjanik küsib, mis hakkab toimuma
"Harju Elu" ajakirjanik Andres Tohver käis Kuusalu pastoraadis vaatamas vana hoone siseruumide praegust seisu ja tundis huvi, mida tahetakse riigieelarvest saadud 10.000 euro eest käesoleval aastal ära teha. 
 
11.02.2020
Leping sai allkirja
Täna allkirjastati Muinsuskaitseameti peadirektori ja Laurentsiuse Seltsi esimehe poolt riigieelarvelise sihtotstarbelise toetuse kasutamise leping, millega Selts sai 10.000 eurot Kuusalu vana pastoraadi restaureerimistööde jätkamiseks.
 
08.02.2020
365 pilti 46 fotokogust
Niisuguse pildialbumi pani kokku Sven-Olav Paavel ja avaldas selle Laurentsiuse Seltsi egiidi all. Autor esitles albumit „Kuusalu alevik vanadel ja uutel fotodel“ laupäeva, 8. veebruari õhtul, Kuusalu rahvamajas toimunud ajalookonverentsil. Kogumik annab ülevaate, milliseks on Kuusalu alevik kujunenud viimase 120 aastaga. Kõrvuti vanade fotodega saab näha tänapäevaseid hooneid ja kohti, mida on pildistanud autor ise.
 
02.02.2020
Ahrensi keeles
Kui ei olnuks ahrensi keelt, mis keeles oleks siis sada aastat tagasi kirjutatud Tartu rahulepingu tekst? Ei tea. Võibolla jäänuks dokument tervenisti venekeelseks. Aga Ahrensi ortograafia osutus nii kvaliteetseks, et võimaldas koostada selle Eesti iseseisvuse alusdokumendi heas juriidilides keeles. Tartu rahulepingule pöörati suurt tähelepanu läbi 02. veebruari päeva Tartus, kus ahrensikeelne lepingu tekst loeti raekojast selle allakirjutamise ajaloolise kellaaja paiku südaööl platsitäiele tahvale täies pikkuses ette.